AktualnościTrendy budowlane

Architektoniczne trendy na 2017

Początek roku to początek nowego sezonu – także w architekturze. Zastanawiając się nad tym, jakie trendy będą najbardziej popularne w rozpoczętym niedawno roku, przyjrzeć należy się przede wszystkim tym, jakie domy najbardziej podobają się Polakom obecnie. A także temu jak znowelizowane przepisy prawa budowlanego, dotyczące przede wszystkim norm energooszczędności, mogą wpłynąć na wygląd domów jednorodzinnych.

Wydaje się, iż wraz ze wzrastającymi rygorami dotyczącymi termoizolacji budynków oraz przepisami nakazującymi korzystanie z materiałów, które budynkom zapewniłyby najwyższe parametry oszczędności energetycznej, ale także wzrastająca świadomość ekologiczna największą popularnością będą cieszyć się niewielkie domu. Zresztą trend tworzenia domów nieco tylko większych od mieszkań, które są nie tylko tanie w budowie, ale też tanie w eksploatacji, utrzymuje się już od lat. Szczególnie dużo powstaje ich na przedmieściach, które jeszcze kilkanaście lat temu straszyły wielkimi, przestronnymi willami. W pracowniach projektowych jest więc coraz więcej ofert domów, które mają od 100 do 160 metrów powierzchni użytkowej, a Polacy chętnie wspierają przeróżne akcje oraz przedsięwzięcia, których celem jest budowa niewielkiego, ale niezwykle funkcjonalnego domu.

Ten swoisty minimalizm wyraźny jest także w wyborach stylistycznych. Choć nie potrafimy wyrobić jakiegoś konkretnego, swoistego tylko dla Polski stylu domów jednorodzinnych, poza architekturą dworkową, chętnie czerpiemy z dorobku innych. Przede wszystkim zaś Skandynawów, których oszczędne formy oraz nowoczesne rozwiązania trafiają w nasze gusta. I dobrze – monstrualne dwory, które masowo budowano w latach 90. sprawiły, że polskie przedmieścia zamieniły się w koszmar architekta i urbanisty. I chociaż wciąż w ofertach biur architektonicznych znaleźć można projekty domów nawiązujących do tradycji dworskiej, są one coraz mniej promowane i coraz mniej popularne. Jeśli więc nadal nie potrafimy stworzyć ładnego, oszczędnego oraz atrakcyjnego architektonicznie „polskiego domu”, dobrze sięgać po sprawdzone wzory.

Polacy jednak z każdym rokiem stają się coraz bardziej odważni stylowo i chętnie sięgają po interesujące rozwiązania. Dobrym tego przykładem są łamane okna, po które jeszcze kilka lat temu sięgano z obawą. Na szczęście, rosnąca jakość polskich produktów sprawiła, że okna narożne oraz kolankowe zaczęły częściej pojawiać się w polskich domach. Trend urozmaicania oknami bryły budynku wyraźnie widoczny jest w projektach domów, pogląd, iż tego typu pomysły mogą być poważnym zagrożeniem dla szczelności, można więc uznać za nieaktualny.

W 2017 roku powstanie więc sporo domów niewielkich, nowoczesnych, energooszczędnych, proekologicznych oraz ciekawych formalnie. I może na tej bazie stworzymy nasz własny, rodzimy styl architektury.

Previous post

Branża budowlana w kryzysie - tylko czemu?

Next post

Remont dachu nie taki straszny

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *