AktualnościPrawo budowlane

Bez pozwolenia też można

Wraz z wejściem w życie nowelizacji prawa budowlanego, inwestorzy mają zdecydowanie większą swobodę przy wznoszeniu pewnych budynków. Dotyczy to także elementów architektonicznych, które budowane są w ogrodzie i na które dziś nie potrzebujemy już pozwolenia.

Jedną z najbardziej pozytywnych zmian wprowadzonych przez nowelizację prawa budowlanego jest możliwość wnoszenia pewnego typu budynków w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Aby to zrobić, wystarczy wysłać dokumentację określającą zakres prac, sposób wykonania oraz termin początku przedsięwzięcia do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego właściwego dla lokalizacji. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu w ciągu 14 dni od otrzymania zgłoszenia, oznacza to że zgłoszenie zostało przyjęte.

Jedną z najbardziej typowych budowli ogrodowych jest altana. Pięknie zaprojektowana może całkowicie odmienić wygląd działki. Aby wybudować ją w oparciu o zgłoszenie robót budowalnych należy spełnić kilka warunków: jej powierzchnia nie może przekroczyć 35 m², wysokość dachu nie może przekroczyć 5 metrów w przypadku dachu dwuspadowego lub 4 metrów przy dachach innego typu.

Altana ogrodowa

Ale altany to nie jedyne budowle, które postawić można bez pozwolenia. Podobne zasady obejmują także wiaty oraz oranżerie, które nie będą większe niż na 35 m² powierzchni. Warto przy tym pamiętać, iż na każdych 500 m² wybudować można tylko dwie budowle tego typu (w kategorii tej mieszczą się też altany).

Co ciekawe, przepisy przewidują także takie wypadki, w których możliwe jest wznoszenie budowli bez zgłoszenia. Dotyczy to niewielkich altanek stawianych na rodzinnych ogrodach działkowych, altan bez zabudowanych ścian i fundamentów lekkich konstrukcji przenośnych, drewnianych wiat, oraz pergoli. I w tym wypadku należy sprostać ograniczeniom dotyczącym wielkości budowli oraz wysokości dachu.

Bez pozwolenia wznosić można także budynki gospodarcze. Na przykład obiekty, które służą do przechowywania narzędzi, mebli ogrodowych czy sprzętu. Przepisy pozwalają na budowę tego typu bez pozwolenia pod warunkiem, iż jej powierzchnia nie przekracza 35 m² a rozpiętość 4, 80 metrów. Podobne przepisy dotyczą parterowych budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną, uzupełniających zabudowę działki siedliskowej, a także budynki gospodarcze wolnostojące w istniejącej zabudowie.

Bez pozwolenia można w ogrodzie zbudować także basen i oczko wodne, pod warunkiem iż nie będzie ono większe niż na 50 m². Aby wyposażyć się w tego typu obiekt, wystarczy jedynie zgłoszenie prac w odpowiednim urzędzie.

Previous post

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli skąd biorą się nieszczelności orynnowania

Next post

Jak usprawnić orynnowanie?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *