Aktualności

Budownictwo wreszcie na plusie

Sektor budownictwa powoli wychodzi na prostą. Jak informują specjaliści, ta gałąź gospodarki krajowej wreszcie miała pozytywny wkład w wartość Produktu Krajowego Brutto.

Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS, podczas rozmowy z dziennikarzami zwróciła uwagę na polepszenie się nie tylko polskiej gospodarki, która dynamiczny wzrost w pierwszym kwartale tego roku odnotowano, ale także na dobre wiadomości płynące z branży budowlanej. Po czterech kwartałach zakończonych na minusie, budownictwo podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku wreszcie wniosło wkład do PKP.

Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników mających wpływ na wzrost gospodarczy. Jak stwierdziła Jeznach, jest on widoczny właściwie we wszystkich segmentach gospodarki – wzrost wartości dodanej brutto, notowany jest właściwie we wszystkich dziedzinach.

Co jeszcze stoi za tymi niezłymi danymi dotyczącymi PKB? Choćby popyt krajowy, który należy uznać za najważniejszy czynnik wzrostu od strony rozdysponowania. Nie mniejsze znaczenie ma także pozytywny wpływ akumulacji brutto. Jak podkreślała dyrektor, w równaniu tym liczy się także fakt, iż zakłady brutto na środki trwałe mają wpływ neutralny – oznacza to w praktyce, iż nie „ciągną w dół” wzrostu gospodarczego, jak miało to miejsce we wcześniejszych okresach.

Najmniej optymistycznie prezentują się dane dotyczące sektora finansowego i ubezpieczeniowego. Z danych składowych wynika bowiem, iż nastąpił gwałtowny spadek w tej działalności – aż o 17,7 proc. Specjaliści jednak tłumaczą to dużym zróżnicowaniem w poszczególnych kwartałach w tym segmencie gospodarki i wahania tego typu stanowią specyfikę tych branż.

Polskie PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosło o 4,0 proc – dane z ostatniego kwartału minionego roku były o 1,5 proc niższe.

Previous post

Beton może być szlachetny!

Next post

Polacy gonią Zachód

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *