Aktualności

Być kobietą – jak poradzić sobie na budowie?!

Kobiety coraz śmielej wchodzą w typowo męski świat budowy. Projektują swoją wizję i chcą włożyć ją w prawdziwe życie. Dlatego też coraz lepiej radzą sobie w tych kwestiach. Jednak czym kobiety na budowie różnią się od mężczyzn?

Budownictwo energooszczędneWedług badania „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”, 37 % kobiet, mając wolne środki finansowe chciałoby je przeznaczyć na remont domu bądź mieszkania. U mężczyzn wygląda to już inaczej, za tą opcją zagłosowało 17% mężczyzn. Są oni zwolennikami przeprowadzki za te fundusze do nowego domu – 29%. Obydwie strony główny czynnik motywujący do zmiany zamieszkania, to poprawa komfortu mieszkaniowego, na drugim miejscu u kobiet, ukazał się aspekt estetyczny pomieszczeń. Kobiety jeśli chodzi o budowę domu zwracają uwagę na koszt budowy- 52%, zaś mężczyźni za ważny uważają późniejszy koszt eksploatacyjny domu – 56%. Jeśli chodzi o niski poziom zużycia energii to jest ważny tak samo dla pań jak i dla panów.

Ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Danfoss Poland, Sebastian Brzoza mówi o tym:

„Koszt budowy, eksploatacji i niski poziom zużycia energii cieplnej to kluczowe kwestie podczas budowy domu, na które zwrócili uwagę respondenci. Z danych wynika, że kobiety zwracają szczególną uwagę na obecny budżet domowy, natomiast mężczyźni patrzą na proces budowy bardziej długofalowo i cenią sobie oszczędności wynikające z późniejszej eksploatacji. (… ) Warto podkreślić, że budowa domu energooszczędnego jest niewiele droższa, a korzyści płynące z wykorzystania rozwiązań ograniczających zużycie energii przekładają się na wieloletnie oszczędności, zdrowsze środowisko i wyższy komfort życia”.

Jeśli chodzi o używanie energooszczędnych materiałów budowlanych to obydwie strony są zgodne, iż są one ważne. Jeśli koszty na budowę są niskie, to woleliby obniżyć metraż domu; kobiety 24%, a mężczyźni 29%. Pani jak i panowie są gotowi na to, aby zmienić lokalizację, by koszty budowy były niższe.

Jeśli chodzi zaś o poziom wentylacji, to doceniają go bardziej kobiety- 58%, zaś mężczyźni- 49%. Dla tej drugiej grupy, ważnym aspektem są doświetlone wnętrza.

„Z mojego doświadczenia wynika, że kobiety nie tylko coraz częściej angażują się w budowę domu, ale ich podejście do tego tematu jest bardziej skrupulatne niż mężczyzn. Wynikać to może z ich większej potrzeby poczucia komfortu. Obecnie panie interesują się każdym etapem budowy, również kwestiami technicznymi i świetnie się w tym odnajdują. Dużo na ten temat czytają, na własną rękę poszukują rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na mikroklimat budynku, co ma przecież wpływ na ich samopoczucie i stan zdrowia.”

– twierdzi architekt Maciej Pertkiewicz.

Previous post

Jak chronić rynny przed korozją?

Next post

Trendy wnętrzarskie - drewniane elementy w łazience

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *