Instalacje

Ciepło bez smogu – jaki kocioł wybrać?

Wraz z nastaniem jesiennej aury zbliża się również w Polsce okres grzewczy, a wraz z nim powraca temat smogu i przeciwdziałania jego skutkom. Ważną rolę w tym temacie odgrywa edukacja mieszkańców oraz rozwiązania prowadzące do wymiany kotłów i paliwa do ogrzewania gospodarstw domowych.

Wbrew przekonaniom kominy małych, domowych kotłowni nie są głównym źródłem tzw. niskiej emisji spalin, odpowiadających za smog. Problemem jest tu nie tylko samo palenie węglem, ale jakość kotłów, które najczęściej nie spełniają żadnych norm, opalane są złym paliwem, niedobranym do potrzeb energetycznych budynków i niewłaściwie eksploatowane. Od lipca 2018 r. takich kotłów nie wolno już sprzedawać, dlatego w nadchodzących latach należy się spodziewać fali wymiany starych kotłów na nowsze modele lub przeznaczone na inne paliwo.

Przed podjęciem decyzji, i co do wymiany kotła i zmiany paliwa, a dotyczy to w szczególności inwestorów budujących nowe domy, należy uprzedzić, że palenie węglem nawet z zautomatyzowanym podajniku nie jest zajęciem dla każdego, gdyż nie wszyscy mają na to chęć i siłę, aby udźwignąć np. worek z węglem. Ponadto czyszczenie kotła co kilka dni, wynoszenie popiołu, regulacja pracy palnika to również zajęcia, którym wszyscy nie podołają.

Obecnie w wielu gminach w Polsce nowo wydawane pozwolenia na budowę obejmują tylko i wyłącznie domy, które posiadają inny system ogrzewania niż paliwo stałe. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań jakie ma do wyboru inwestor.

Przy wyborze kotła oraz paliwa duże znaczenie mają koszty jego zakupu oraz eksploatacji. Inwestorzy mogą wybierać między:

  • kotłami gazowymi,
  • kotłami elektrycznymi,
  • pompami ciepła,
  • ogrzewaniem elektrycznym w postaci mat, folii, cienkich przewodów,
  • elektrycznych pieców akumulacyjnych

Gaz ziemny

Stosunkowo niedrogim i wygodnym rozwiązaniem jest kocioł gazowy na gaz ziemny. Koszt kotła zaczyna się od ok 3 000 zł. Taki kocioł nie wymaga wydzielonej kotłowni, co w małych domach stanowi zaletę.

Gaz płynny

Gaz płynny jest odpowiednikiem gazu ziemnego w zakresie wygody i sposobu eksploatacji. Oba rodzaje gazu spala się w takich samych kotłach, konieczna jest jednak wymiana dysz i modułu sterowania.

Kocioł elektryczny

Wbrew powszechnej opinii ogrzewanie elektryczne może być stosunkowo tanim i wygodnym sposobem ogrzewania. Dotyczy to szczególnie nowych domów pasywnych i energooszczędnych. Przede wszystkim piec elektryczny to wydatek rzędu 2500 zł, przy czym nie musimy budować kotłowni i realizować przyłącza gazowego, które jest bardzo kosztowne. Kocioł elektryczny może być jedynym źródłem ciepła w domu, ale często jest łączony z kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem na paliwo stałe.

Previous post

Odprowadzenie wody z dachów wielospadowych i nietypowych

Next post

Rynny, których nie widać

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *