Budowa domuWokół domu

Ciepły dom murowany – da się zrobić!

Polska jesień nie rozpieszcza nas temperaturami. Od kilku tygodni w Polsce ciepłe i słoneczne dni zdarzają się bardzo rzadko – nic więc dziwnego, iż od połowy września w wielu miejscach w Polsce korzystać można z miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Aby jednak w pełni korzystać z ciepła warto zastanowić się, co zrobić, aby nie tracić ciepła.

Pierwsze i najważniejsze to oczywiście planowanie. Jeśli chcemy mieć pewność, iż w naszym domu panować będzie komfort termiczny, a ciepło nie wydostanie się na zewnątrz, należy postawić na materiały spełniające najwyższe wymogi energooszczędności. Choć nierzadko zapłacić za nie trzeba więcej, ich zastosowanie zmniejszy przyszłe wydatki za ogrzewanie. Warto przy tym dobrze zastanowić się nad tym, jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej w danym typie domu oraz to, jaka będzie charakterystyka danego typu rozwiązania. Na przykład, w energooszczędnych domach murowanych nastawić się należy na dość powolny proces ogrzewania pomieszczeń. W zamian za to nasz dom dłużej będzie trzymał ciepło.

Ogrzewanie domu murowanego ma także inne ograniczenia. Tylko pozornie bowiem, aby uzyskać odpowiednie parametry ciepła, wystarczy dodać kolejną warstwę styropianu – w końcu styropian, styropianowi nierówny. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim unikanie mostków termicznych, które powodują wyprowadzanie ciepła na zewnątrz. I tu ważną rolę odgrywa odpowiedni projekt architektoniczny, który pod uwagę weźmie wszystkie wrażliwe miejsca.

Jednym z takich miejsc jest balkon, który bez odpowiedniego zabezpieczenia i ocieplenia, może pozbawić nas ogromnej ilości ciepła. Inne istotne mostki termiczne to oczywiście okna, drzwi oraz dach.

Poza wspomnianym styropianem, w utrzymaniu ciepła w domu murowanym, duże znaczenie ma technika wznoszenia domu oraz inne materiały – takie choćby jak rodzaj pustaków, czy klej używany do ich łączenia, jako alternatywa dla zwykłej zaprawy.

Jak podkreślają specjaliści, w murowanym domu energooszczędnym ważna jest także izolacja piwnicy oraz ław fundamentowych. Dobrym wyjściem będzie wykorzystanie płyt fundamentowych, które łatwiej zaizolować termicznie. Z piwnicy zaś czasem warto zrezygnować i zastąpić ją pomieszczeniem gospodarczym, którego ogrzanie będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Previous post

Przegląd rynien - dlaczego warto go robić?

Next post

Rodzaje mostków cieplnych

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *