DachyTrendy budowlane

Dachy płaskie? Powrót na dobre

Dach płaski przeżywa swoją drugą młodość. Już dawno przestał polskim inwestorom kojarzyć się z nudnym zwieńczeniem paskudnych, kwadratowych domów budowanych w PRL-u. Bo współczesne płaskie dachy mogą być naprawdę piękne!

Dlaczego dachy płaskie są dziś tak częstym wyborem?

Powodów jest wiele, a każdy wydaje się być bardziej istotny. Ten, który wydaje się jednak szczególnie trafiać w gusta inwestorów to oczywiście pieniądze. Dachy płaskie od dwuspadowych są nie tylko znacznie tańsze w konstrukcji, ale też o wiele bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Budowa płaskiego dachu pozwala uniknąć bowiem mostków termicznych oraz trudnej do ogrzania przestrzeni poddasza, a przez to na ogrzewanie wnętrza nie potrzeba tyle energii. Uważa się, iż przez dwuspadowy dach „ucieka” aż o 20 proc. więcej energii zużytej na ogrzewanie!

Ten zwrot ku ekologii i rozwiązaniom przyjaznym ludziom i środowisku wyraża się także w sposobie zagospodarowania płaskiego dachu. Bardzo często służy on bowiem jako podstawa do instalacji solarnej, która pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Nierzadko, dachy płaskie stają się także naturą samą w sobie – wielu inwestorów bowiem decyduje się na założenie zielonych dachów. Te interesujące ogrody na szczycie domu to świetna opcja szczególnie dla tych, którzy dom budują na niewielkiej działce lub w gęstej zabudowie miejskiej. Zielony dach da bowiem szansę na to, aby zwiększyć nieco metraż swojego domu i zdobyć odrobinę zacisza w sam raz na letni relaks.

Współczesny płaski dach to ukłon w stronę minimalistycznego modernizmu – proste formy, linie i gładkie przestrzenie to coś, co w czym wyraźnie gustują dziś inwestorzy w całej Polsce. Na szczęście, stale rozwijający się sektor materiałów budowlanych pozwala zachować piękno nowoczesnej prostoty bez kompromisów w postaci nieatrakcyjnych elementów obowiązkowych – takich jak tradycyjne systemu orynnowania. Ciekawe sposoby na odwodnienie dachu płaskiego, które pozwalają zachować jego charakter. Dobrym przykładem może być odwodnienie przy pomocy wpustów dachowych z kwadratowymi rurami spustowymi, co pozwala pozbyć się wody z połaci tak efektywnie, jak i niezwykle efektownie.

Trudno więc się dziwić, iż dach płaski stał się tak bardzo popularny. Jest to opcja mająca zdecydowanie więcej zalet niż wad!

Previous post

Zawód dekarza. Droga na szczyt

Next post

Nowy rok, nowe przepisy

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *