Budowa domu

Decyzje zakupowe kobiet a budowa domu

Płeć ma duży wpływ na decyzje zakupowe, gdyż każdą z nich różnią potrzeby, motywacja i sposób działania. Natomiast coraz częściej można zaobserwować fakt, że w gospodarstwie domowym mężczyzna przestał pełnić rolę „głowy domu”, a tym samym decydować o zakupach w 100%. Wraz z rozwojem społeczeństw i emancypacją kobiet oraz ich dążeniem do tzw. robienia kariery zawodowej, okazało się, że kobiety częściowo przyjęły wcześniejszą rolę mężczyzny w zakresie utrzymania domu, a tym samym stały się większą siłą nabywczą.

Badania Boston Consulting Group wskazują, że w 2028 roku kobiety w USA będą średnio zarabiały więcej niż mężczyźni, a ich siła nabywcza wyniesie ok. 28 bilionów dolarów. Podobny kierunek zmian będzie miał miejsce również na rynku polskim, co oznacza, że stopniowo różnice miedzy decyzjami zakupowymi ze względu na płeć, będą się zacierać. Już teraz na podstawie najnowszych badań, można stwierdzić, że to kobiety decydują  o ponad 80% zakupów w gospodarstwie domowym.

Decyzje zakupowe mężczyzn

Do tej pory stereotyp zakupowy polegał na tym, że panie decydowały o zakupach spożywczych, środków czystości i artykułów dla dzieci, natomiast panowie zajmowali się zakupami AGD, samochodów lub innych sprzętów opierających się na parametrach technicznych. Obecnie ten podział znacznie się zaciera, gdyż w gospodarstwie domowym małżeństwo lub para coraz częściej funkcjonuje na zasadzie partnerstwa wspólnie podejmując decyzje.

Taki schemat podejmowania decyzji jest również widoczny przy budowie domu począwszy od wyboru projektu, poprzez zakup materiałów budowlanych, aż po dobór wystroju wnętrza. Co ciekawe coraz częściej kobiety decydują również o wyborze cegieł, pokrycia dachowego czy rynien.

Decyzje zakupowe kobiety

Kobiety z pewnością przy podejmowaniu decyzji kierują się emocjami, a na pierwszym miejscu stawiają na estetykę oraz ceny poszczególnych produktów. Być kobietą na budowie, to nie łatwa sprawa.Wybór materiałów budowlanych, w tym pokrycia dachowego czy systemu rynnowego to z pozoru zadanie dla mężczyzny, gdyż są to zagadnienia techniczne i dosyć skomplikowane. Warto jednak podkreślić, że mężczyźni, którzy samodzielnie próbują zakupić dokonać zakupu materiałów budowlanych, pod wpływem kobiety bardzo często zmieniają zdanie i składają zupełnie inne zamówienie. Wynika to głównie z rozbieżnych koncepcji kolorystycznych kobiet i mężczyzn oraz poziomu wrażliwości na aspekty estetyczne.

Rosnące oczekiwania oraz zróżnicowane gusta  klientów sprawiają, że producenci stale  się prześcigają i dostosowują ofertę do potrzeb przedstawicieli obu płci. Mężczyźni oczekują od materiałów budowlanych funkcjonalnych rozwiązań, kobiety większy nacisk kładą na walory estetyczne. Stąd niebagatelne znaczenie przy doborze materiałów do budowy domu ma wspólne planowanie, dzięki któremu mężczyzna ma szansę wykorzystać często odmienne, kobiece spojrzenie na dobór materiałów.

Inspiracje statystyczne z marketingkobiet.pl

Previous post

Plusy i minusy przydomowej oczyszczalni ścieków hydrobotanicznej

Next post

Letnie burze i ochrona domu

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *