AktualnościTrendy budowlane

Ekomieszkanie coraz chętniej wybierane przez Polaków

Podejmując jedną z najważniejszych decyzji dorosłego życia, czyli decyzję na temat wyboru domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka argumentów. Jednym z nich jest, a może raczej powinna być, ekologia.

Polacy, jak wskazują dane Eurostatu, coraz chętniej wybierają domy – w 2014 roku mieszkało w nich 55,2 proc mieszkańców naszego kraju. Zresztą podobne statystyki znaleźć można w większości państw europejskich, z kilkoma wyjątkami – Hiszpanią, Łotwą czy Litwą, które zdają się raczej świadczyć o specyfice budownictwa w tych krajach, niż faktycznych preferencji ich mieszkańców. Dom z ogródkiem – choćby niewielkie – to marzenie tak wielu osób, iż aby go zrealizować gotowi są na przeprowadzkę na peryferia miast czy wręcz poza ich obręb. Stawiając go, coraz świadomiej i coraz bardziej odpowiedzialnie sięgamy po materiały ekologiczne. Nie wszystkich jednak na to stać.

I dla tych osób, deweloperzy tworzą coraz lepszą ofertę mieszkań zbudowanych oraz funkcjonujących w zgodzie z przyrodą. To co sprawia, iż mieszkanie jest ekologiczne, to zarówno sam proces jego budowy, w którym wykonawca znacząco ogranicza emisję CO2 do atmosfery, ale także wykorzystywanie materiałów – zwłaszcza termoizolacyjnych – dzięki którym mieszkanie nie będzie narażone na poważne ubytki energii grzewczej.

Mieszkanie, w porównaniu z domem wymaga znacznie mniejszych nakładów energetycznych, a co za tym idzie, finansowych, w celu jego ogrzania. Dotyczy to zarówno niewielkich kawalerek, jak i przestronnych apartamentów. Jest ono bowiem otoczone innymi lokalami, co pozwala na zatrzymanie ciepła w środku.

W budynkach wielorodzinnych można także zmniejszyć zużycie wody bieżącej. Sposób ten polega na wtórnym wykorzystaniu tzw. szarej wody – czyli zużytej wody z pralki, wanny czy prysznica do spłukiwania toalety. Nowoczesne technologie pozwalają także zainstalować systemy filtrowania deszczówki, która może zostać poprowadzona do pralki.

Ekologiczne mieszkania to też takie, w których ogranicza się wykorzystywanie energii potrzebnej do oświetlenia. Wystarczy zastosować energetyczne technologi LED, sensory ruchu oraz zmierzchu, aby koszty oświetlenia spadły nawet o 70-80 proc.

Mieszkanie może być eko – wszystko zależy od jego twórcy oraz użytkownika. Decydując się na wybór lokalu, który został zbudowany odpowiedzialnie oraz przy użyciu dobrej jakości materiałów i odpowiednich technologii, możemy za mniejsze pieniądze niż w przypadku domu, żyć w zgodzie ze środowiskiem.

Previous post

Inwestorzy nadal wolą pozwolenia

Next post

Podwieszany sufit - hit czy kit?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *