Aktualności

Inwestorzy nadal wolą pozwolenia

Mimo, iż w Polsce można budować domy jednorodzinne, wolno stojące wyłącznie zgłaszając fakt budowy do odpowiedniego urzędu, inwestorzy – szczególnie zaś deweloperzy – nadal wolą uzyskiwać pozwolenia na budowę. Choć teoretycznie, zgłoszenie miało proces inwestycyjny znacznie przyspieszyć i ułatwić.

Chcąc zbudować budynek w oparciu jedynie o zgłoszenie, należy pamiętać, iż przysługuje ono jedynie wolno stojącym domom jednorodzinnym, które nie mają wpływu na zagospodarowanie sąsiednich nieruchomości. W praktyce oznacza to, iż zgłoszenie nie obejmuje np. bliźniaka czy szeregowca.

Zgłaszając fakt budowy domu unika się postępowania administracyjnego z udziałem stron, które prowadzi do wydania odpowiedniej decyzji. Oznacza to, iż sąsiad niezadowolony planami, nie może oprotestować budowy i odwoływać się do sądu administracyjnego. Postępowanie jest także szybsze – po złożeniu wymaganych dokumentów, czeka się 21 dni. Brak sprzeciwu ze strony starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu oznacza zgodę na budowę. Gdy jednak pojawią się wątpliwości, konieczne będzie uzyskanie zgody na budowę.

I choć zgłoszenie wydaje się być formą sprzyjającą inwestorom, wielu z nich nadal decyduje się na zdobycie pozwolenia. Choć teoretycznie czekać na nie trzeba dłużej, bo dwa miesiące w przypadku dużej budowy, a miesiąc w przypadku mało skomplikowanej, zdarza się, iż pozwolenie wydawane jest bardzo szybko. Urzędnik często wydaje decyzję bez zbędnej zwłoki, a w postępowaniu nie ma stron, co pozwala na uzyskanie decyzji szybciej niż w ciągu 21 dni. Co więcej, pozwolenie może być od razu wykonalna, czyli z budową ruszyć można właściwie w dniu jego wydania.

Jak podejrzewają eksperci, popularność pozwoleń może być związana choćby z tym, iż w pierwszym okresie po ich wprowadzeniu, banki często nie udzielały kredytu na budowę domu jedynie na zgłoszenie. Choć sytuacja uległa zmianie, za zdobyciem pozwolenia przemawia jeszcze jeden ważny argument. Chodzi o odstąpienie od projektu budowlanego i nanoszenie w nim zmian. Aby ich dokonać, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia budowlanego w oparciu o nowy projekt. W przypadku pozwolenia wystarczy naniesienie zmian w projekcie wcześniej złożonym i oczekiwanie na zatwierdzenie przez urząd.

To właśnie dlatego, dla deweloperów budujących np. osiedla domków jednorodzinnych, pozwolenia oceniane są jako opcja lepsza i mniej ryzykowna.

Previous post

Największe targi budownicze w woj. lubuskim

Next post

Ekomieszkanie coraz chętniej wybierane przez Polaków

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *