Dachy

Jak usprawnić orynnowanie?

Orynnowanie to jeden z tych oczywistych elementów domu, o którym myślimy zwykle wtedy gdy je wybieramy i wtedy, gdy przestaje działać tak, jak należy. Aby mieć pewność, iż ten drugi przypadek zdarzać będzie się niezwykle rzadko, system odprowadzania wody deszczowej można wzbogacić o niezwykle przydatne akcesoria, które pozwolą go dobrze zabezpieczyć i zwiększyć jego efektywność.

Coraz sprytniejsze rozwiązania budowlane – także związane z orynnowaniem – mogą inwestorom znacznie ułatwić życie. Wśród tych, które są w cenie, szczególną popularnością cieszą się specjalne siatki na rynny. Pozwalają one na znaczne zmniejszenie ryzyka poważnego zapchania się rynien oraz rur spustowych. Siatki z niewielkimi oczkami nie dopuszczają większych zanieczyszczeń do wnętrza rynny – możemy więc zapomnieć o liściach czy gałęziach, które zalegając w rynnie do zimy, mogą spowodować uszkodzenie całego systemu. Dodatkowo, stanowi ona bardzo dobre zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami, takimi jak choćby grad. Montowana jest przy pomocy uniwersalnych klamer mocujących, choć na rynku dostępne są także takie rozwiązania, które wystarczy po prostu włożyć do rynny. Siatka jednak nie jest w stanie poradzić sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami, które mogą trafić do wnętrza orynnowania, dlatego też instalując ją, nadal musimy pamiętać o regularnym sprzątaniu i wymiataniu brudu z jego środka.

Inny, dość częsty kłopot rynien to ich dzicy lokatorzy. Do ich wnętrza mogą dostać się niewielkie gryzonie, a nawet kuny! Przez rynny dostają się one na poddasze, gdzie znajdują odpowiednie miejsce do żerowania. Aby wyeliminować problem tych nieproszonych gości można wyposażyć rury spustowe w specjalne elektryczne ogrodzenie, przypominające w swoim działaniu nieco „elektrycznego pastucha”. Składa się on z linek stalowych oraz elektryzatora, który wytwarza prąd, który skutecznie odstrasza zwierzęta nie robiąc im przy tym krzywdy. Przewody prowadzone są wewnątrz orynnowania od obejmy na rurze spustowej do akumulatora. Jeśli jednak nie chcemy wydawać kilkuset złotych na rozwiązanie tego typy, wyjściem będzie montaż specjalnego kołnierza na rynnie, który utrudni zwierzętom wdrapanie się na rurę.

Jeśli dom ulokowany jest w regionach górskich lub tam, gdzie zimą spodziewać można się obfitych opadów śniegu, orynnowanie warto wyposażyć w akcesoria, które pomogą w trudnym, zimowym okresie. Najbardziej podstawowym gadżetem będą więc płotki przeciwśniegowe, które montowane są nad krawędzią dachu. Są one dobierane do pokrycia dachowego – także kolorystycznie. Dobrze sprawdzą się także śniegołapy, których zadaniem jest rozbijanie śniegu, aby nie ciężkie, zbite fragmenty oberwał on orynnowania. Są one montowane na całej powierzchni dachu lub nad kominkami wentylacyjnymi czy innymi problematycznymi miejscami. Niezwykle skuteczne są także kable grzejne, które nie dopuszczają do zamarzania rynien podczas mrozów.

Previous post

Bez pozwolenia też można

Next post

Jak kupować dom, by nie żałować

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *