Wokół domu

Jak zabezpieczyć bramę wjazdową i garażową przed włamaniem?

Bezpieczeństwo domu i jego domowników to fundamentalna sprawa dla każdego inwestora, która dotyczy zarówno sfery fizycznej jak i komfortu psychicznego. Warto wiec przyjrzeć się bliżej możliwościom zabezpieczenia swojego domu przed włamaniem oraz wizytą osób nieuprawnionych.

Głównym zadaniem bramy wjazdowej bądź bramy garażowej jest właśnie ochrona otworu wjazdowego przed osobami i pojazdami nieuprawnionymi. W przełożeniu na język potoczny, bramy chronią otoczenie naszego domu zarówno przed przypadkowymi, ciekawski osobami, często przed zwierzętami sąsiadów, a także przed parkowaniem np. gości sąsiada na naszej działce lub po prostu przed włamywaczami.

W przypadku tych ostatnich niestety ani brama wjazdowa ani garażowa nie jest skuteczną przeszkodą, a co za tym idzie, nie gwarantuje w 100% ochrony przed włamaniem. Jednakże ilość przeszkód jaką ma do pokonania potencjalny włamywacz, jest istotna jeżeli chodzi o czas między rozpoczęciem ich forsowania do momentu faktycznego włamania się do domu. W tym czasie zawsze istnieje szansa na reakcję sąsiada, który wezwie pomoc lub na interwencję firmy ochroniarskiej.

Brama wjazdowa

Bramy wjazdowe można podzielić ze względu na sposób ich montażu i otwierania. Wyróżniamy więc  bramy rozwierane, przesuwne lub składane. Wybór ich rodzaju zależy od wielkości i kształtu działki, odległości od ulicy, zagrożenia włamaniem lub od preferencji inwestora.

Niezależnie od rodzaju, każda brama musi być otwierana do wewnątrz działki i posiadać mechanizmy wewnątrz ogrodzenia np. w przypadku bram przesuwnych.

Brama garażowa

W przypadku bram garażowych najpopularniejsze są bramy segmentowe otwierane do góry, zbudowane ze stalowych paneli wypełnionych pianką poliuretanową. W tego typu bramach podstawowym zabezpieczeniem jest  wewnętrzny zamek lub rygiel. Niektóre bramy mają podwyższone zabezpieczenia, ale nie posiadają klasy RC.

Z policyjnych statystyk wynika, że włamywacze dostają się do domu przez bramy garażowe znacznie rzadziej niż przez drzwi czy okna. Jednakże jeżeli już dojdzie do sforsowania bramy, inwestor najczęściej cierpi z powodu kradzieży sprzętów znajdujących się w garażu np. rowerów, kosiarek czy innych maszyn. Jednym ze sposobów na zwiększenie ochrony jest automatyzacja otwierania bram, zarówno wjazdowej jak i garażowej, a także zamontowanie czujek i alarmów, które dadzą sygnał w momencie próby jej otworzenia przez osobę niepowołaną. Warto również na terenie działki zainstalować kamerę oraz wideomofon.

Więcej na temat bezpieczeństwa domu i jego ochrony przed włamaniem, można poczytać na portalu trendydomy.pl

Previous post

Konkurs tylko dla kreatywnych architektów

Next post

Rynek budowlany w Polsce – czy to już koniec hossy?

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *