Budowa domu

Klocki nie muszą być nudne

Domy modułowe to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o szybkim wprowadzeniu się do własnych czterech ścian. Szybka budowa wcale nie oznacza przy tym niskiej jakości – sprawdzone rozwiązania modułowe nierzadko mają parametry techniczne konkurencyjne dla tradycyjnego budownictwa. Wbrew pozorom i opiniom, dom modułowy wcale nie musi być nudny.

Domy wykonywane z prefabrykatów cieszą się coraz większą popularnością, także w Polsce. Stworzone w fabrykach „klocki”, które na placu budowy złożyć można w kilka dni, choć doskonale dopasowane, świetnie wykonane i charakteryzujące się wysoką jakością, nie są bez wad. Te najważniejsze związane są tym, iż gotowe moduły ogranicza ich wielkość. Aby bezpiecznie dostarczyć je do miejsca przeznaczenia, nie mogą być przesadnie szerokie czy wysokie. Pojedynczy element konstrukcji nie może być więc szerszy niż na ok. 3m. Choć wcale nie oznacza to, iż nasz przyszły dom może mieć ścianę nie większą niż na 3m. – elementy można bowiem łączyć – każdy kolejny „klocek” wydłuża proces budowy.

Domy modułowe to rozwiązania proste i oszczędne. Jeden moduł to zwykle podłużny kontener, który można ewentualnie poszerzać i rozbudowywać. Moduły można łączyć na przeróżne sposoby, przesuwać względem siebie, kłaść jeden na drugim – możliwych wariantów jest tak dużo, iż domy wcale nie muszą przypominać nudnych bliźniaków, prostych sześcianów czy prostopadłościanów. Dla osób, którym szczególnie zależy na indywidualnym podejściu, polecane jest projektowanie modułów wedle własnych potrzeb – jest to jednak rozwiązanie mało ekonomiczne.

Pewne możliwości wyboru pozostawia także elewacja, której pokrycie można dobrać do swojego gustu – pięknie wygląda zarówno naturalne deskowanie jak i malowane zewnętrze bryły. Bardziej odważni inwestorzy mogą także zaszaleć łącząc kilka różnych materiałów, kolorów i faktur, które sprawią, iż dom będzie się wyróżniać. Domy z prefabrykatów dają także sporo możliwości wykończenia – dobrać można choćby wielkość i miejsce na okna, tak aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło konkretnej działki.

Choć wydawać by się mogło, iż dom wykonany z fabrycznych kloców będzie nudny, a wszystkie domy modułowe muszą być do siebie podobne, dają one całkiem sporo możliwości własnej ekspresji. Oszczędne w formie i dość proste są szczególnie cenione przez osoby, do których przemawia surowy styl nowoczesny – pozbawiony przesadnych udziwnień i szokujących konstrukcji. Planując więc budowę domu marzeń warto rozpatrzyć możliwości i zalety, które dają.

Previous post

Szybsza budowa z keramzytem

Next post

Łazienka na miarę naszych czasów

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *