Budowa domu

Jak kupować dom, by nie żałować

Kupno domu nigdy nie jest łatwe – dlatego też tak często inwestorzy decydują się na jego budowę d podstaw. Wybierając gotowy dom należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, a przy tym nierzadko można mieć kłopoty z dobrym wyważeniem pomiędzy tym co niezbędne, a tym co stanowi opcję wartą do przemyślenia. Na co więc patrzeć w pierwszej kolejności?

Po pierwsze – projekt. Wybierając się na poszukiwania domu, jedną z rzeczy, o które należy pytać w pierwszym zdaniu to wgląd w projekt nieruchomości. To z niego będzie można dowiedzieć się, jakie zastosowano rozwiązania konstrukcyjne, jakich materiałów użyto i jakie wymiary mają pomieszczenia. Te ostatnie warto dodatkowo zweryfikować ze stanem faktycznym!

Po drugie – dojazd. Wybierając dom częściej kierujemy się jego generalną lokalizacją, niż dojazdem i najbliższym otoczeniem. A przecież to czy dom jest tuż przy drodze, schowany w zabudowie czy może stoi w szeregu ma znaczenie i może wpłynąć na komfort mieszkania. To przecież z najbliższym sąsiedztwem będziemy mieć sporo do czynienia przez wiele, wiele lat!

Po trzecie – stan. Sprawdzając w jakim stanie znajduje się dom, należy dokładnie przyjrzeć się tak jego wnętrzu, jak warstwie zewnętrznej. Przed wejściem dobrze więc sprawdzić czy na elewacji znajdują się pęknięcia, które mogą świadczyć o problemach z fundamentami i dokonać dokładnych oględzin warstwy izolacyjnej – pytając przy tym o rodzaj ocieplenia. Wskazówką o ewentualnych problemach z odprowadzaniem deszczówki i orynnowaniem są natomiast opadający tynk i łuszcząca się farba. Warto dobrze sprawdzić także stan pokrycia dachu oraz kondycję komina!

Po inspekcji zewnętrznych partii, wchodzimy do wnętrza – najlepiej jego najgłębszych pomieszczeń. O tym, czy dom nie jest zagrzybiony wiele powie nam jego piwnica! W kolejnych krokach zwiedzamy pomieszczenia i sprawdzamy czy nie są zainfekowane pleśnią – najlepiej szukać ich w łazience i przy oknach. Sprawdzić należy także stropy oraz strych, aby sprawdzić czy dach nie przecieka.

Kiedy dobrze obejrzymy wnętrze domu, należy przyjrzeć się działce – sprawdzić poziom wód gruntowych, dobrze zmierzyć jej wielkość i przyjrzeć się ułożeniu.

I dopiero wiedząc to wszystko warto zastanowić się czy dom nam się podoba i wart jest swojej ceny. Na rynku wtórnym nie brakuje świetnych okazji – nie należy więc automatycznie skreślać domu, jeśli zauważymy pewne niedociągnięcia. Część rzeczy można bowiem poprawić.

Previous post

Jak usprawnić orynnowanie?

Next post

Rynny w nowoczesnym domu

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *