DachyPrawo budowlane

Letnie burze i ochrona domu

Wakacje to z jednej strony czas urlopowy, ale także czas gwałtownych burz i wyładowań atmosferycznych, które na terenie Polski pojawiają się coraz częściej i o coraz mocniejszej sile. Intensywne opady oraz porywisty wiatr niejednokrotnie mogą powodować zniszczenia naszych domów. Jak zminimalizować ryzyko i ograniczyć straty tak, aby spokojnie wyjechać z domu podczas wakacji?

Przezorny zawsze ubezpieczony

To stare polskie powiedzenie ma w sobie wiele prawny. Niestety nigdy nie możemy wykluczyć nieszczęśliwego wypadku czy zdarzenia, również jeżeli chodzi o nasz dom i nasze bezpieczeństwo. Warto więc zainwestować kilkaset złotych rocznie na wykupienie kompleksowej ochrony domu od wszelkich zdarzeń. Obecnie firmy ubezpieczeniowe chronią dom zarówno od pożaru, zalania, a także w przypadku wybicia szyby lub przepięcia elektrycznego. Te ostatnie chyba zdarzają się najczęściej, szczególnie podczas wyładowań atmosferycznych, które powszechnie występują podczas letnich miesięcy.

Niestety przepisy prawa budowlanego mówią, iż budynki niższe niż 15 m nie muszą posiadać instalacji odgromowej, co nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Zmiany klimatyczne, które można obserwować w ciągu ostatnich lat na terenie Polski przynoszą coraz bardziej gwałtowne burze i wichury, dlatego wiec warto zainwestować w instalację odgromową. Uderzenie pioruna, którego temperatura dochodzi nawet do 1500°C może spowodować pożar domu, przepięcie elektryczne, a co za tym idzie uszkodzenia sprzętów elektrycznych lub nawet w skrajnych przypadkach zniszczenie budynku.

Bezpieczny dach = bezpieczny dom

Kolejnym ważnym elementem, który wiąże się z bezpieczeństwem domu jest solidny dach. Zarówno jego konstrukcja jak i pokrycie musi być fachowo wykonane i zabezpieczone. Szczególnie należy zwrócić tutaj uwagę na montaż pokrycia dachowego. O ile cięższe i mniejsze powierzchniowo dachówki rzadziej odrywają się od więźby dachowej, tak arkusze stosunkowo lekkiej blachy są bardzo podatne na porywiste wiatry. Jeżeli tego typu pokrycie zostanie niestarannie przymocowane, a wiatr uderzy w odpowiednim miejscu z wielką siłą, całość naszego dachu może niestety znaleźć się na podwórku u sąsiada….

Drugą ważną rzeczą jest montaż solidnego orynnowania, które odprowadzi duże ilości wody opadowej. Skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie systemów rynnowych ze stali np. o profilu kwadratowym, które są bardziej wydajny w porównaniu z półokrągłymi rynnami.

Niezależnie od posiadanego orynnowania należy sprawdzić jego stan, jeżeli nie zrobiliśmy tego wiosną. Rynny można czyścić i konserwować na różne sposoby, o tym dowiesz się więcej tutaj.Osłabione po zimie rynny, które mogą posiadać nieszczelności będą podatniejsze na zniszczenia spowodowane np. przez gradobicie. Z drugiej strony nieczystości pozostawione w rynnach, czyli zalegające liście, igliwie czy nagromadzony kurz pod wpływem intensywnych opadów mogą spowodować niedrożności w rurach spustowych. Taki system jest nieefektywny, a ryzyko zalania elewacji bardzo wysokie.

Previous post

Decyzje zakupowe kobiet a budowa domu

Next post

Konkurs tylko dla kreatywnych architektów

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *