Trendy budowlane

Małe nie znaczy gorsze. Oto Solace, ekologiczny dom przyszłości

Czy słyszeliście kiedyś o małym, 44-metrowym domku, którego budowa trwa… 72 godziny? Taki projekt przedstawili niedawno polscy architekci: Piotr Pokorski, Bartłomiej Głowacki i Paweł Kryński. Dom ochrzczono nazwą Solace, co z angielskiego można przetłumaczyć jako “ulgę, pocieszenie”. Co w tym projekcie najlepsze? Za 100 tysięcy złotych dostajemy pełnoprawny budynek mieszkalny, w niczym nie przypominający domku letniskowego – no, może tylko z wyglądu.

44 metry ekologii

Dom SOLACEProjektanci Solace wyszli naprzeciw tym, których nie stać na budowę i utrzymanie zwykłego domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych budowli, Solace ma bowiem kosztować tylko 100 tysięcy, zajmować mało przestrzeni (zmieści się na działce o powierzchni… 35 m²) oraz być bardzo energooszczędny. Wszystko dzięki jego małej powierzchni i zastosowanym w nim nowoczesnym, ekologicznym rozwiązaniom. Zgodnie z założeniem, Solace ma wystarczyć do życia niewielkiej rodzinie – budowla ma jedną kondygnację i 14-metrową antresolę. Na skośnym dachu (budynek wygląda jak “połówka” zwykłego domu), znajdują się panele produkujące energię słoneczną. Ogrzewanie zapewnia zaś pompa HVAC, a na pokładzie znajduje się jeszcze odzysk ciepła na wodzie oraz system rekuperacji powietrza. Dzięki temu Solace zużywa dziesięciokrotnie mniej energii niż standardowy dom jednorodzinny.

Minimalizm bez obróbki

Dom zaprojektowany przez polskich architektów jest jednak nie tylko tani i ekologiczny, ale także bardzo estetyczny – a to przecież równie ważne. Jego minimalistyczny wygląd szczególnie spodoba się osobom podążającym za współczesnymi trendami. Drewniane ściany budynku wykonane są w taki sposób, że po ich postawieniu nie trzeba nic już więcej robić – można od razu stawiać meble i wieszać obrazki.

Dom SOLACE

Izolacja nie do podrobienia

Co szczególnie istotne, Solace cechuje się bardzo dobrą izolacją (choć projekt jest dopiero w fazie patentowej). Chodzi o to, że pomiędzy ścianami tworzone są specjalne kapsuły powietrza, dzięki czemu współczynnik termoizolacyjności wzrasta nawet do NF15. Jak twierdzą pomysłodawcy, Solace to “najtańszy w Europie dom wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, energetyczny i samowystarczalny, a do tego możliwy do zrecyklingowania w 80%”. Czy projekt spotka się z zainteresowaniem odbiorców? Oby tak było, bo Solace jest naprawdę wart uwagi.

Previous post

Mieszkasz w domu jednorodzinnym? Pamiętaj o przeglądach!

Next post

Polacy rzadko budują domy z drewna. Wolą klasyczne technologie

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *