AktualnościTrendy budowlane

Miasta XXI wieku

Architektura oraz przestrzeń tak publiczna jak i prywatna zmieniają się nieustannie. Dominującym trendem w 2017 roku to stawianie na rozwiązania przyjazne środowisku oraz mieszkańcom. Bo miasta muszą się zmieniać, aby lepiej dostosować się do potrzeb ciągle zmieniającego się społeczeństwa. Społeczeństwa mającego zróżnicowane potrzeby.

Przyglądając się najbardziej aktualnym tendencjom w gospodarowaniu przestrzenią publiczną, łatwo zauważyć kilka istotnych i bardzo pożądanych zmian. Nowoczesne podejście do przestrzeni miejskiej wiąże się nie tylko ze zwiększającą się odpowiedzialnością władz lokalnych za zdrowie i komfort mieszkańców, ale też większą świadomością obywateli. Oto najbardziej popularne trendy w architekturze minionego 2017 roku!

Po pierwsze – odnowienie

Inwestorzy wciąż poszukują domów i działek mieszkaniowych w centrach miast, a to wymusza nowe zagospodarowanie starej zabudowy. Historyczne domy i budowle są więc intensywnie poddawane rewitalizacji, co widać przede wszystkim w przypadku obiektów poprzemysłowych. Wpływa to na zagęszczenie zabudowy centr miejskich, ale też daje możliwość na pewne oszczędności związane z brakiem konieczności budowy nowych arterii komunikacyjnych.

Transport publiczny

Tramwaj w LizbonieKomunikacja stała się zresztą szczególnie ważnym elementem naszego życia. Miasta coraz więcej inwestują w rozwój publicznych środków transportu, a mieszkańcy coraz chętniej z nich korzystają. Dlaczego? Zarówno ze względu na ich większą wygodę, jak i proekologiczne podejście wyraźnie widoczne w społeczeństwie obywatelskim. I tak jesienią i zimą wsiadamy do autobusów i tramwajów, wiosną i latem zaś korzystamy ze ścieżek rowerowych.

Dbałość o środowisko widoczna jest też w podejściu inwestorów – tak prywatnych, jak komercyjnych. Osiedla mieszkaniowe, biurowce czy duże obiekty takie jak galerie handlowe czy hale budowane są z wykorzystywaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań. Duże znaczenie ma przy tym zieleń miejska, na którą włodarze wydają coraz więcej pieniędzy. Bo zielone ulice i parki to nie tylko korzyści estetyczne i zdrowotne, ale też finansowe!

Zieleń w mieścieCo więcej, zieleń produkuje nie tylko tlen, ale też szczęśliwsze społeczeństwo – widać to wyraźnie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też wnętrzach. Przestrzenie biurowe i komercyjne projektowane są więc tak, aby zapewnić najwyższy komfort i dając szanse na obcowanie z naturą. Choćby w najbardziej podstawowym zakresie.

Przestrzeń miasta zmienia się – i dobrze. Miasto XXI wieku powinno bowiem stawiać sobie najwyższe cele. A tym najważniejszym jest oczywiście dbanie o zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia oraz szans na rozwój jego mieszkańców.

Previous post

Ogrodzenie po kosztach? Drewniane, panelowe czy betonowe?

Next post

Zimowa ochrona dachu

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *