Budowa domu

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu rynien?

Budowa i remont domu to trudny czas dla inwestora. Z jednej strony towarzyszą mu radość i inne pozytywne emocje, lecz z drugiej strony często pojawia się zmęczenie i zniechęcenie tematem budowy. Aby nieco ułatwić proces budowlany, podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu i montażu rynien.

Podstawą jest zatrudnienie rzetelnej i fachowej firmy. Najlepsze są ekipy polecane przez znajomych lub innych inwestorów, u których budowa dachu i montaż rynien przebiegały bez zastrzeżeń. Warto również podpisać z firmą dekarska umowę i zawrzeć w niej szczegóły dotyczące zakresu i terminu prac oraz wynagrodzenia.

Istotnym elementem jest również dobór odpowiednich produktów, które będą pasować do naszego domu. Dotyczy to zarówno materiału na więźbę dachową, pokrycie dachowe jak i rynny.

Idealny system rynnowy

Fundamentem dobrego wyboru orynnowania jest przeprowadzanie dokładnych obliczeń, które pozwolą ustalić zarówno ilość niezbędnych elementów systemu, jak i jego przepustowość. Od tych danych zależy czy wybrane przez nas rynny będą w stanie odprowadzić wodę deszczową z połaci dachowej bez zagrożenia przelewania deszczówki, a w konsekwencji uszkodzenia czy zalania elewacji. Przekrój rynien i rur zwiększa się bowiem proporcjonalnie do wielkości dachu

 W pierwszej kolejności mierzymy wysokość od podstawy do zwieńczenia dachu. Kolejną zmienną jest odległość od szczytu dachu do miejsca zakończenia. Na końcu niezbędne jest także ustalenie długości dachu, żeby wiedzieć, jak długie rynny należy zamocować. – radzi ekspert.

Obliczeń można dokonać za pomocą internetowych kalkulatorów orynnowania. Jednak w większości przypadków dadzą nam one jedyne przybliżą nam koszty i ilość elementów systemu rynnowego potrzebnych do naszego dachu. Najlepszym sposobem w sprawie doboru i wyliczeń elementów  jest poradzenie się dekarza lub pracownika hurtowni który na podstawie projektu domu przygotuje nam właściwa ofertę.

Materiał systemu rynnowego

Wybór materiału, z którego będzie wykonany system rynnowy jest kwestią subiektywną i zależy od wielu czynników. To surowce, a także technologia wykonania wpływają na jego jakość, żywotność i estetykę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który materiał będzie najlepszy, gdyż każdy z nich wykazuje nieco inne właściwości fizyczne i techniczne.

Rynny stalowe to przede wszystkim gwarant niezawodności oraz długowieczności, a należycie zabezpieczone nie poddają się uciążliwej korozji. Należy się jednak liczyć się z ich ceną – to wciąż jedno z droższych rozwiązań dostępnych na rynku.

Natomiast rynny wykonane z pvc charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałością na rozciąganie i zerwanie. Nie poddają się również korozji, a badania laboratoryjne wykazują ich wysoką odporność na działanie promieni UV.

Rynny ocynkowane posiadają specjalne właściwości, które chronią stal przed korozją i usatysfakcjonuje tych, którym zależy na ekonomicznym rozwiązaniu wysokiej jakości, będącym jednocześnie eleganckim wykończeniu budynku.

Spadki, odległości, wsporniki

Po dokonaniu dokładnych obliczeń i wybraniu materiału, który najlepiej wpisze się w nasze potrzeby, przychodzi czas na ostatni, równie ważny krok: montaż systemu rynnowego.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Newralgiczne elementy każdego systemu to miejsca połączeń: rynny z rynną, rynny z narożnikiem, itd. Pamiętając o tym, że każde z połączeń musi zostać podparte mocowaniem, unikniemy obniżenia miejsc połączeń w stosunku do reszty systemu.

System rynnowy powinien także zostać zamontowany w odpowiedniej odległości od końca połaci dachowej. Linia przedłużająca płaszczyznę dachu musi przebiegać ok. 1-2 cm nad przednią krawędzią rynny. W przeciwnym razie rynny będą przejmowały śnieg z dachu, co nie jest korzystne dla działania systemu.

Należy również pamiętać o odpowiedniej odległości między hakami (maks. 60 cm), i odstępie między obejmami (maks. 1,8 m), zamontujemy poprawnie system i będziemy się nim cieszyć przez lata.

Previous post

Włóknocement wraca do łask

Next post

Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *