Aktualności

Nowy rok, nowe przepisy

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych obowiązujących budynki, pozwala inwestorom na budowę bliżej granicy sąsiedniej działki. Uproszczone zasady na pewno ucieszą mieszkańców miast i wszędzie tam, gdzie teren objęty jest miejscowym planem.

Nowe zasady pozwolą na dobudowanie obiektu do innego budynku usytuowanego tak, aby stykał się ślepą ścianą, czyli stworzenie popularnej w wielu miastach plomby. Jeszcze niedawno, aby to mogło mieć miejsce, niezbędna była zgoda na odstępstwo od warunków technicznych wydana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Problemem był jednak nie tylko wydłużający się czas przygotowania do budowy, ale także zdarzające się odmowy. Teraz, zgoda ministra niezbędna będzie tylko wtedy, kiedy ściana ma mieć drzwi lub okna.

Rozbudowa zabytków

WrocławWraz z tym, zmienią się także warunki rozbudowy i nadbudowy obiektów, które zostały wpisane do rejestry zabytków. I tu zostaną one poluzowane – poprzednie przepisy zmuszały inwestorów do spełnienia wysokich wymagań charakterystyki energetycznej, które były trudne do osiągnięcia w starej, historycznej zabudowie. Dziś, jeśli spełnienie warunków będzie trudne technicznie lub nieopłacalne otwarta została możliwość odstąpienia od tej konieczności. Podobnie, gdy na szali leżeć będzie ochrona walorów historycznych budynku. Nierzadko bowiem, dostosowując stare obiekty do współczesnych wymogów energetycznych konieczna była daleko idąca ingerencja w strukturę budynku – niekiedy niszcząca jej wartość historyczną.

Coś dla rodzin

W noweli przewidziano także zmianę korzystną dla rodzin. W budynkach przeznaczonych do handlu, usług czy gastronomii, których powierzchnia użytkowa przekracza 500 metrów kwadratowych, a także stacjach paliw, niezbędne jest stworzenie pomieszczenia przeznaczonego do karmienia dzieci oraz ich przewijania.

Choć nowelizacja spodoba się wielu inwestorom, dla tych którzy planują budowę na podstawie warunków zabudowy, przepisy będą jednak ostrzejsze. W warunkach zabudowy nie będzie możliwe sytuowanie obiektu inaczej, niż wynika to z rozporządzenia.

Previous post

Dachy płaskie? Powrót na dobre

Next post

Zmiany przez zmiany

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *