Bez kategorii

Podbitka czy nadbitka dachowa – co wybrać?

Estetyczne wykończenie dachowego okapu to trend, który od jakiegoś czasu ma swoich miłośników. Co więcej, nie tylko wygląda świetnie, ale także pełni szczególnie istotną funkcję ochronną – zabezpieczenie konstrukcji dachu. Warto więc zastanowić się nad tym, czy i naszej połaci nie przyda się podbitka lub nadbitka.

Co je różni? Z nazwy bowiem brzmią bardzo podobnie! Zasadnicza ich funkcja jest też taka sama – osłonięcie wnętrza dachu. To co je zasadniczo różni, to sposób w jakim tę funkcję wypełniają. Podbitkę dachową montuje się pod krokwiami, a to w praktyce oznacza, iż część konstrukcji wystająca poza obrys dachu zamienia się w specyficzną skrzynię. Nadbitka, dla odmiany, chroni tylko tę część dachu, która zlokalizowana jest ponad krokwiami, nad którymi jest zamontowana.

Nadbitka dachowa
Nadbitka dachowa
Podbitka dachowa
Podbitka dachowa

Co wybrać?

To zależy głównie od naszych potrzeb oraz zasobności portfela. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym jest nadbitka, przy której nie trzeba tak wiele drewna. Co więcej, jest ona także prostsza w montażu, mniej zapłacimy więc i fachowcom – jest ona montowana w trakcie budowy części dachowej dachu. Jeśli jednak budujemy dom metodą gospodarczą i zależy nam przede wszystkim na rozłożeniu kosztów, to raczej podbitka może okazać się lepszym wyjściem. Jest ona bowiem montowana nie wcześniej niż po wykończeniu elewacji całego domu, stanowi więc jeden z ostatnich etapów budowy. Można więc jej instalację nieco odwlec w czasie.

Dokonując wyboru należy brać pod uwagę jednak także dodatkowe kwestie, takie choćby jak wygoda użytkowania. Nadbitka, mocno ukryta w konstrukcji dachowej nie ma takiego kontaktu z czynnikami atmosferycznymi, jest więc bardziej trwała i wytrzymała. Podbitka chroniąca zewnętrzną część okapu, chroni wnętrze, zatrzymując promienie słoneczne, deszcz oraz śnieg. I właśnie dlatego wymaga regularnych i skrupulatnych konserwacji.

Nie bez znaczenia ma także wygląd obydwu tych rozwiązań. Podbitka to świetne wyjście dla osób ceniących sobie lekkość oraz naturalny wygląd konstrukcji dachowej oraz drewna z jakiego została wykonana. Nadbitka będzie zdecydowanie lepszym pomysłem dla eleganckich, klasycznych brył.

Choć ani nadbitka, ani podbitka nie są elementami niezbędnymi warto zastanowić się nad ich montażem. Dobrze zabezpieczona konstrukcja dachu oznacza bowiem większe bezpieczeństwo mieszkańców domu! Więcej o podbitkach i nadbitkach przeczytacie tutaj.

Previous post

Przezorny zawsze ubezpieczony

Next post

Blachy Pruszyński Złotą Budowlaną Marką Roku w aż trzech kategoriach

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *