Bez kategorii

Podwieszany sufit – hit czy kit?

Mieszkanie z wysokim sufitem to prawdopodobnie to coś normalnego w starych kamienicach w centrach miast. W takim stylu budowano długo – podobne mieszkania powstawały jeszcze w latach 80 minionego wieku, choćby w plombach, które dopełniały zabudowę starówek. Wysoki sufit przestał być jednak modny z najbardziej oczywistego powodu – kosztów utrzymania związanych z trudnym ogrzewaniem.

Z problemem wysokich pomieszczeń jednak można sobie poradzić. Przede wszystkim za sprawą sufitów podwieszanych. Mają one szereg zalet, z których najważniejszą jest niewielka masa i lekkość. Opierane są delikatnych i lekkich profilach z aluminium z umocowanymi gipsowymi płytami. W ten sposób nie tylko obniża się pomieszczenie, ale też dodatkowo zwiększa jego właściwości termoizolacyjne.

Sufity podwyższane mogą być także ciekawym zabiegiem estetycznym, który mieszkanie w starej kamienicy może całkowicie odmienić. Szczególnie ciekawe wyglądają sufity tego typu wyposażone w listwy ze światłami LED-owymi bądź innymi, ciekawymi aranżacjami świetlnymi. Nad takim sufitem można łatwo także skryć wszystkie kable elektryczne i instalacje, a nawet klapy czy przejścia na dach, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być dobrze wykończone.

Wydaje się jednak, iż mimo tych niewątpliwych zalet, moda na sufity podwieszane może się kończyć – w każdym razie wśród tych, którzy mogą pozwolić sobie na tego typu rozwiązania. Do łask znów wracają pomieszczenia wysokie, zaś pozostawienie wszelkich instalacji „na wierzchu” staje się modnym wyznacznikiem stylu industrialnego, dobrze współgrającego np. z przestrzenią modnego loftu. Miłośnicy nieco bardziej eleganckich mieszkań, wysoki sufit mogą z kolei przysłonić ciekawą sztukaterią, ozdobnymi listwami czy rozetami, bądź ozdobnymi lampami. Wysoki sufit więc dobrze sprawdzi się tam, gdzie należy pozostawić nieco przestrzeni, aby mieszkanie wydało się przestronniejsze.

Być może więc na każdego pragmatyka liczącego przede wszystkim koszty ogrzewania i związane z tym straty, znaleźć można zamożniejszego inwestora, który sufity wysoki wykorzysta jako idealną przestrzeń do interesujących aranżacji. I dyskusji na temat kończącej się mody na sufity podwieszanej nie sposób rozstrzygnąć?

Previous post

Ekomieszkanie coraz chętniej wybierane przez Polaków

Next post

Szybsza budowa z keramzytem

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *