AktualnościTrendy budowlane

Polacy gonią Zachód

Jak mówi stare porzekadło, obowiązkiem każdego mężczyzny jest wybudowanie domu, posadzenie drzewa i spłodzenie syna. I wygląda na to, że w Polsce coraz częściej te powinności bywają realizowane. W każdym razie w kwestii domu.

Jak wskazują dane publikowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w zeszłym roku wydano o ponad 10 proc. więcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niż w 2015 roku. Oznacza to, iż na ścieżkę spełnienia marzenia na temat własnego domu wkroczyło w 2016 roku ponad 82 tysiące Polek i Polaków.

Polacy coraz częściej decydują się na budowę domu, i gonimy sukcesywanie średnią europejską. Na terenie Unii Europejskiej bowiem aż 58 proc. obywateli mieszka w domach, a ponad 20 proc. mniej wybiera mieszkania. Jeszcze 10 lat temu nieco poniżej 50 proc. mieszkańców naszego kraju mogło pozwolić sobie na dom. Dziś procent ten wynosi 55,2!

Jakie domy wybieramy?

Przede wszystkim wolno stojące – to aż 91 proc. wszystkich polskich domów jednorodzinnych. W tle pozostawiają tak bliźniaki, jak i popularne np. w Anglii domy szeregowe.

Zmieniają się także nasze gusta – i to bardzo wyraźnie. Odchodzimy od dominującego monumentalizmu i wielkich domów budowanych z myślą o wielu pokoleniach, które miałyby je zamieszkać. Polacy wybierają raczej takie budynki, w których wygodnie, ale i ekonomicznie zamieszkać może kilkuosobowa rodzina. Jak twierdzą eksperci, wielkość przeciętnego domu nie mieści się w przedziale od 120 do 200 metrów kwadratowych. Chętniej także wybieramy styl nowoczesny, z przeszklonymi przestrzeniami, otwartymi powierzchniami oraz funkcjonalnymi pomieszczeniami. Sięgamy także po zachodnie wzorce, takie choćby jak budowa tzw. master bedroom czyli małżeńskiej sypialni z garderobą oraz łazienką.

Coraz chętniej budujemy także domy, w których poddasze zostało zaadaptowane funkcjonalnie, coraz popularniejsze są także domy parterowe. Ich ogromną zaletą jest maksymalne uproszenie projektu – brak schodów, wejście do ogrodu itp.

Patrząc na zwieńczenia wyraźnie widać, iż stromy dach jak był, tak jest popularnym wyborem. Wynika to jednak w dużej mierze także z planów zagospodarowania miejscowego, który w wielu miejscach inwestorom narzuca takie rozwiązania.

Polacy coraz śmielej sięgają więc po rozwiązania popularne na Zachodzie. Budują mądrze, coraz bardziej estetycznie oraz niezwykle funkcjonalnie. Prostota, która jest dziś świadomym wyborem ma swoje zalety nie tylko dla rodziny, ale także przestrzeni miejskiej, która jest coraz bardziej uporządkowana.

Previous post

Budownictwo wreszcie na plusie

Next post

Nowe oblicze rynien z PVC

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *