AktualnościBudowa domu

Polacy rzadko budują domy z drewna. Wolą klasyczne technologie

Domy z drewna to ciekawa i niedroga alternatywa dla klasycznego budownictwa, jakim jest np. stawianie domów z cegły lub betonu. W niektórych krajach drewniane bale z powodzeniem zastępują te technologie, nie tylko wyglądając lepiej, ale przede wszystkim mając walory ekologiczne. A jak jest u nas? Okazuje się, że Polacy niechętnie czerpią z drewnianych darów natury.

Bliżej natury

Badanie oparte na danych z portalu Oferteo zrealizowane zostało w odpowiedzi na państwowy program “Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą”. Jest to projekt zorganizowany przez Lasy Państwowe, zakładający m.in. budowę domów z drewna oraz hoteli pod wynajem. Według dyrektora generalnego instytucji, Konrada Tomaszewskiego, drewno powinno być surowcem znacznie częściej wykorzystywanym w budownictwie. Jego zdaniem budowa domów drewnianych mogłaby z powodzeniem wpisać się także w program Mieszkanie Plus, w ramach którego można by rozwinąć odpowiedni system kredytowania dla właścicieli prywatnych gruntów. Sądząc po tym, jak Polacy podchodzą do kwestii budowy domów z drewna, na razie potrzebny byłby raczej program zachęcający ich do tego typu technologii i wskazujący jej zalety. Trudno powiedzieć, czy niechęć do domów z bali bierze się z niewiedzy czy z przywiązania do tradycji, trzeba jednak przyznać, że niewiele osób decyduje się obecnie na tego typu rozwiązania.

Szkieletowo albo z bali

Jak wskazują dane z “Raportu o budowie domów” przygotowanego przez portal Oferteo, w roku 2016 tylko 12% osób wskazało, że do budowy domu wykorzystało drewno. Budowy realizowano albo w technice szkieletowej, albo na zasadzie stawiania konstrukcji z bali. Okazało się zresztą, że to pierwsze rozwiązanie było bardziej popularne. Montaż konstrukcji szkieletowej polega na połączeniu ze sobą belek za pomocą gwoździ, a następnie wypełnieniu przestrzeni materiałem termoizolacyjnym (taki sposób stawiania domu nazywa się budownictwem kanadyjskim). Postawienie domu z bali wymaga nieco większego nakładu finansowego, ale tutaj również mamy pewność dobrej izolacji termicznej oraz trwałości konstrukcji. Zaletą domów z drewna jest także znacznie krótszy czas budowy oraz fakt, że w zasadzie niewymagana jest dalsza obróbka ścian wewnątrz budynku – po postawieniu konstrukcji i założeniu odpowiednich instalacji, można w zasadzie już się wprowadzać.

Czy w kolejnych latach Polacy nadal będą stawiać na klasyczne – przynajmniej w naszym kraju – konstrukcje? To pokaże tylko czas, ale istnieje szansa, że projekt “Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą” spowoduje zmianę pod tym względem. Z naszej strony możemy tylko powiedzieć, że naprawdę warto budować domy z drewna.

Previous post

Małe nie znaczy gorsze. Oto Solace, ekologiczny dom przyszłości

Next post

Przegląd rynien - dlaczego warto go robić?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *