Budowa domu

Polski dom Anno Domini 2015

W budownictwie mieszkalnym kończy się czas will, dworków i ekstrawagancji. W ostatnim czasie Polacy postawili głównie na tradycyjną bryłę, przeszklenia i niewielką powierzchnię nowych domów. Jednocześnie nadal rośnie liczba osób, które nie tylko marzą o własnym domu, ale realizują te marzenia.

W 2015 roku w Polsce powstało ponad 60 tys. nowych domów. Z danych GUS wynika, że w ubiegły roku liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych wzrosła o 10 procent. Jednocześnie analiza danych pokazuje, że kupując projekt Polacy najczęściej decydują się na domy o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych. Na metraż mieszczący się w tym przedziale zdecydowało się aż 62 procent ludzi. Przeciętny polski dom wybudowany w 2015 roku miał cztery pokoje (42%) lub trzy pokoje (39%). Jedynie 10% ludzi zdecydowało się na domy z pięcioma pokojami.

Jednocześnie aż 72% osób, które zdecydowały się na budowę nowego domu postawiło na tradycję. Zwykle był to dom z dwuspadowym dachem o klasycznej, nie wyróżniającej się architekturze. Polacy stawiają też na symetrię oraz okna ze szprosami znajdują się w równych odległościach od krawędzi elewacji. Skłonność do architektonicznych eksperymentów zdecydowanie w ostatnich latach spadła. Na nowoczesność stawia w tej chwili ledwie kilkanaście procent Polaków. Są to osoby, które chcą  wyróżnić się z otoczenia. Zdecydowanie spadło też zainteresowanie wszelkiego rodzaju dworkami, willami czy domami w stylu góralskim. To w tej chwili ledwie 3% rynku.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że w przypadku aż jednej trzeciej projektów nie uwzględniają one garażu! Pamiętać jednak należy, że część z nich planuje postawienie garażu wolno stojącego, co z pewnością zawyża statystyki. Kolejne 40% Polaków wybrała garaż tylko z jednym miejscem postojowym. Pokazuje to, że samochód przestaje już być ważnym „członkiem rodziny”.

Previous post

Polacy Mistrzami Świata Młodych Dekarzy!

Next post

Zakup niedokończonego domu

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *