Dachy

Przegląd rynien – dlaczego warto go robić?

Gdy nadchodzi jesień, deszcz często nie chce dać za wygraną i jak na złość, nie przestaje padać. Szybko zapominamy więc, że jeszcze niedawno ogrzewały nas promienie letniego słońca i powoli popadamy w zimową chandrę. Niestety, nastrój ten udziela się też… wszystkiemu, co nas otacza. Niszczeją nie tylko liście na drzewach, ale nawet budynki, w których mieszkamy. Deszcz nie jest ich sprzymierzeńcem, co dokładnie widać, kiedy przyjrzymy się elewacji po dwóch tygodniach nieustannych opadów. Jesień to najlepszy moment, by przeprowadzić przegląd rynien, które stanowią dla budynku jedyny ratunek przed brutalną siłą wilgoci.

Z deszczu pod rynnę

Co zrobić, żeby przekonać się, czy powinniśmy naprawić lub wymienić rynny? Najlepiej wziąć do ręki parasol i, nie zważając na deszcz, dziarsko udać się przed dom, by spojrzeć w górę. Jeśli akurat nie pada, dobrym pomysłem będzie też samodzielne zatkanie otworu odpływowego i wypełnienie rynien wodą. Następnie przyjrzyjmy się, czy woda spływa w odpowiedni sposób i czy nie pojawiają się żadne przecieki. Powinniśmy także dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca połączeń. Jeżeli okaże się, że coś nie działa prawidłowo, najlepiej poradźmy się fachowca. On powie nam, czy rynnę wystarczy naprawić, czy też nadeszła pora na wymianę całego systemu.

Dmuchać na zimne

Co może sprawić, że rynna będzie wymagać wymiany? Za największe zniszczenia odpowiedzialne są oczywiście niesprzyjające warunki atmosferyczne. Producenci rynien tworzą wprawdzie coraz nowsze i lepsze rozwiązania, nic jednak nie wygra z niszczącą siłą natury – zwłaszcza, jeśli nie jest odpowiednio często doglądane. By zaobiec konieczności wymiany systemu rynnowego, przeglądu rynien dokonujmy najlepiej raz w roku, właśnie jesienią. Jeśli miałoby się bowiem okazać, że jakiś element jest uszkodzony, lepiej nie zostawiać tego na zimę, bo w ten sposób tylko pogorszymy swoją sytuację, a wiosną rynien na pewno nie będzie dało się już odratować. Jeżeli zaś w porę zareagujemy, może skończyć się tylko na naprawie, co z pewnością jest mniej kosztowne i czasochłonne niż zakup i montaż nowego orynnowania.

Kiedy jeszcze trzeba dokonywać przeglądu rynien? Czasem zdarza się, że nieprzychylne warunki pogodowe zdarzają się nawet latem – np. nawałnice, wichury itd. Kiedy minie więc okres burz, warto sprawdzić, czy rynny nadal mają się dobrze. Ostatecznie lepiej przecież dmuchać na zimne!

Previous post

Polacy rzadko budują domy z drewna. Wolą klasyczne technologie

Next post

Ciepły dom murowany - da się zrobić!

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *