Wokół domu

Przezorny zawsze ubezpieczony

Pogoda tego roku nie daje nam ani chwili wytchnienia. Co chwilę w mediach słyszymy o tym, jak nieoczekiwanie zmieniające się warunki atmosferyczne doprowadziły do zniszczeń domów, ulic, budynków gospodarczych. I choć zwykle trudno przewidzieć nieszczęście w wielu wypadkach przezorność może ograniczyć szkody i straty.

Zabezpieczenie domu na wypadek trudnych warunków atmosferycznych jest możliwe – i nie chodzi wyłącznie o wykupienie ubezpieczenia. Niszczycielski żywioł jakim jest woda można do pewnego stopnia kontrolować. Wystarczy dobrze się na to przygotować.

Miejsce, które jest szczególnie wrażliwe na działanie wody to fundamenty domu – to o nie należy także najbardziej dbać. Uszkodzenie może mieć bowiem poważne skutki dla całej konstrukcji. Aby ograniczyć zniszczenia spowodowane przez podtopienia wystarczy jednak dobra izolacja muru. Jeśli budynek zostanie zabezpieczony odpowiednim, nie przepuszczającym wody materiałem, takim jak specjalistyczne folie czy impregnaty, można łatwo zwiększyć odporność fundamentów. Prace należy powierzyć profesjonalistom posiadającym odpowiedni sprzęt i doświadczenie w pracach z materiałami danego typu.

Galeco PVC

Aby ograniczyć niszczycielski wpływ wody konieczny jest także mądrze zaprojektowany system odprowadzania wody deszczowej. Chodzi bowiem o to, aby woda nie zalegała na gruncie działki – powoduje to bowiem podtopienia murów. W obszarach nawiedzanych przez uporczywe deszcze wart zastanowić się nad montażem w glebę odpowiednich korytek, które odprowadzaną wodę z dala od elewacji domu.

Ostatnim – choć nie mniej istotnym – elementem skutecznego zabezpieczenia przed pogodą jest pokrycie dachu. Ma ono znaczenie przede wszystkim szczególnie w miejscach narażonych na gwałtowne wichury oraz intensywne opady śniegu. Uszkodzenia w obrębie konstrukcji dachu są zwykle bardzo kosztowne – opcją zdecydowanie lepszą jest więc dostosowanie dachu oraz wybór pokrycia, które będzie mięć większe szanse w konfrontacji z wiatrem i ciężarem śniegu. Zadbać należy także nad wzmocnieniem konstrukcji nośnej.

I choć dobre zabezpieczenie domu nie jest tanie, warto je rozważyć już na etapie budowy. To znacznie zwiększa szanse, iż nasze cztery kąty pozostaną bezpieczne wiosną, latem, jesienią i zimą.

Previous post

Komfort cieplny latem i zimą

Next post

Podbitka czy nadbitka dachowa - co wybrać?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *