AktualnościTrendy budowlane

Rekordowy wzrost gospodarczy. Tyle powierzchni biurowej jeszcze nigdy się nie budowało!

723 m kw. – tyle powierzchni biurowej zostało wynajęte w Polsce w pierwszej połowie 2017 roku. Nie da się ukryć, że jak dotąd to najlepszy wynik w historii. Szanse na pobicie tego rekordu są jednak spore, bo, jak podaje firma doradcza JLL, obecnie w budowie jest aż 1,8 mln m kw. biur.

Wzrost nie tylko w Warszawie

Warszawa - centrum
Panorama Warszawy – źródło: pixabay.com

Najwięcej powierzchni biurowych wynajmują oczywiście firmy z Warszawy – aż 391 tys. m kw. na 723 tys. w całej Polsce. Wielkość powierzchni zagospodarowanej poza stolicą także robi jednak wrażenie – pozostałe 331,4 tys m kw. wynajętych w pierwszej połowie roku to również najlepszy wynik w historii (24% wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku!). Wygląda więc na to, że gospodarka coraz bardziej dynamicznie rozwija się nie tylko w Warszawie.

Jak twierdzi Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa JLL:

“Warto jednocześnie zauważyć, że coraz więcej firm analizuje lokalizacje biurowe poza głównymi aglomeracjami, ze względu na mniejsze nasycenie rynku pracy”.

Gdzie jeszcze, poza stolicą, wynajmuje się obecnie najwięcej powierzchni biurowych? Według statystyk są to Kraków, Wrocław i Trójmiasto: odpowiednio 98,3 tys. m kw., 91,7 tys. m kw. i 73,8 tys. m kw. Łącznie daje to aż 80 proc. zapotrzebowania na powierzchnie biurowe w poszczególnych regionach. Wśród najczęściej wynajmujących przedsiębiorstw znalazły się przede wszystkim firmy z sektora usług dla biznesu. W pierwszej połowie 2017 roku, rynek powierzchni biurowych poza Warszawą wzrósł aż o 188,4 tys. m kw., w samej stolicy zaś – o 131,4 tys. m kw.

Panorama Wrocławia – źródło: pixabay.com

Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL wskazuje, że obecnie w Polsce budowanych jest ok. 1,8 mln m kw. biur, z czego aż 1 mln przypada na najważniejsze miasta poza stolicą.

“Jest to historycznie najwyższa aktywność deweloperów na rynkach regionalnych. Warto zauważyć, że pomimo tak znacznego poziomu podaży w budowie, wysoka absorpcja powierzchni biurowej przez najemców pozwala na optymistyczną prognozę dotyczącą poziomu wynajmu planowanych inwestycji”.

A jak wyglądają prognozy na drugą połowę 2017 roku? Według analiz JLL, regionalne rynki biurowe mogą powiększyć się łącznie o kolejne 328 tys. m kw. Najwięcej powierzchni przypadnie dla Krakowa, Łodzi i Trójmiasta. Jak dodaje Łukasz Dziedzic, “Spodziewamy się, że Kraków przekroczy poziom 1 mln m kw. zasobów biurowych jeszcze w tym roku, a Wrocław najprawdopodobniej w 2018 r.”. W Warszawie z kolei pojawi się 155 tys. m kw. biur – warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być oddane do użytku dopiero na początku 2018 roku.

Gdzie jest najwięcej pustostanów i ile trzeba płacić za przeciętne biuro?

Rosnąca ilość powierzchni biurowej wiąże się jednak także z ryzykiem wystąpienia zjawiska pustostanu – czyli sytuacji, w której deweloper nie znajduje najemcy na oferowaną przez siebie przestrzeń. Na pierwszym miejscu wśród miast, gdzie pustostan jest najniższy, znajduje się Łódź (6%), zaraz potem Trójmiasto (7,8%) i Wrocław (8,5%). Najwięcej niewykorzystanej powierzchni biurowej mieści się zaś w Szczecinie (14,3%), Warszawie (13,9%) oraz Katowicach (12,7%).

Jeśli chodzi o miesięczne stawki, jakie przedsiębiorcy muszą płacić za wynajem, w Warszawie utrzymują się one na stałym poziomie między 20,05 a 23 euro za m kw. w centrum miasta oraz 11-16 euro na obrzeżach. Poza stolicą firmy płacą 13,9-14,5 euro za m kw. we Wrocławiu, 13,5-14,5 euro w Krakowie oraz 13,6-14,1 w Poznaniu.

Previous post

3 największe mity na temat domów niskoenergetycznych

Next post

Możesz odzyskać wydatki przeznaczone na budowę domu. Jak to zrobić?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *