Budowa domu

Rodzaje mostków cieplnych

Czytając o dobrej termoizolacji domu na każdym kroku natykamy się na pojęcie mostka termicznego. Te obszary w przegrodach budowlanych, przez które przenika ciepło, narażają inwestorów bowiem na wysokie rachunki za ogrzewanie. Ale to nie jedyne problemy jakie mogą powodować!

Mostki termiczne to zmora każdego architekta. I jeszcze większa zmora każdego inwestora. Budując dom bowiem należy bowiem brać pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne, ale także funkcjonalne. Miejsca, przez które z domu ucieka ciepło, to także obszary, gdzie skrapla się para wodna, a w konsekwencji ich powierzchnia narażona jest na inwazję pleśni i grzybów. A te są nie tylko nieestetyczne, ale także groźne dla zdrowia i samopoczucia. Mogą one wywoływać ostre reakcje alergiczne oraz choroby układu oddechowego. W najgorszych wypadkach mogą zaś być przyczyną chorób nowotworowych.

Miejsc takich należy więc za wszelką cenę unikać budując dom tak, aby było ich możliwie najmniej. Aby to jednak zrobić, należy przede wszystkim dobrze je poznać.

Mostki dzieli się na trzy kategorie: geometryczne, materiałowe oraz konstrukcyjne. Czym różnią się od siebie i w jakich miejscach powstają?

  • Geometryczne – powstają tam, gdzie powierzchnia przyjmująca ciepło jest mniejsza od powierzchni je oddającej. Dobrym ich przykładem są naroża budowli. Dochodzi tam także do ograniczonej cyrkulacji powietrza, przez co obniża się temperatura wnętrza.
  • Materiałowe – tego typu mostki powstają przy zastosowaniu materiałów o zróżnicowanej przewodności ciepła, czego przykładem mogą być kotwy przechodzące przez warstwę izolacyjną, które przerywają ich ciągłość. Powoduje to przenikanie ciepła przez metalowe elementy w zdecydowanie większym stopniu niż przez izolację dookoła.
  • Konstrukcyjne – to rodzaj mostków powstających w wyniku błędów konstrukcyjnych budynku. To właśnie ich można uniknąć korzystając z projektów dobrze sprawdzonych pod tym kątem!

Mostki termiczne dzielić można także na punktowe – kiedy występują na ograniczonym obszarze, oraz liniowe – czyli występujące na pewnej określonej długości, jak choćby połączenia płyt balkonowych z płytą stropową, bądź wieńcem.

Previous post

Ciepły dom murowany - da się zrobić!

Next post

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli skąd biorą się nieszczelności orynnowania

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *