Bez kategorii

Rynny, których nie widać

Czy to możliwe, aby orynnowanie budynku było niewidoczne, ale równocześnie sprawnie odprowadzało wodę deszczową z połaci dachu? Jeszcze kilka lat temu na rynku nie istniały systemowe rozwiązania odprowadzania wody deszczowej, które byłyby niewidoczne.

Potrzeby inwestorskie oczywiście były, a w ślad za nimi pojawiły się próby ukrywania orynnowania w ścianie budynku. Były t jednak rozwiązania realizowane tzw. metodą gospodarczą bez gwarancji i bez atestu Instytutu Techniki Budowlanej. W 2012 roku ten stan rzeczy został zmieniony za przyczyną firmy Galeco, która wprowadziła na rynek niewidoczny, bo ukryty system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.

Nowatorskie rozwiązanie polskiego producenta pozwala na ukrycie rynien i rur spustowych w bryle budynku, tym samym eliminując konieczność ich montażu na elewacji. System Galeco BEZOKAPOWY doskonale wpisuje się w nurt nowoczesnego projektowania, które stawia na korelację funkcjonalności, design i energooszczędnych technologii.

Nowoczesny nurt

Innowacyjne rozwiązanie systemowe Galeco polega przede wszystkim na wprowadzeniu go do wnętrza elewacji budynku. Do każdego obiektu z systemem BEZOKAPOWYM wymagana jest dokumentacja projektowa wykonywana przez architekta-projektanta, gdyż poprowadzenie pionu spustowego w ociepleniu budynku wymaga stosownych obliczeń. Rynny o profilu prostokątnym zasłaniane są maskownicą doczołową, która zatrzaskiwana jest w dolne zamki haków doczołowych. Zamki pozwalają zdemontować ten element w dowolnym momencie.

Przykładem realizacji z systemem Galeco BEZOKAPOWY może być inwestycja, która powstała na Dolnym Śląsku. Obok preferencji estetycznych właściciela, wpływ na nie miał także charakter zabudowy sąsiadującej z działką oraz przeznaczenie budynku, łączącego część prywatną i ogólnodostępną. Wszystkie te czynniki wpłynęły na wybór formy i idących z nią w parze rozwiązań funkcjonalnych, do których należy m.in. niestandardowy system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.

Kierowany właśnie tymi pobudkami architekt Maciej Rempalski z Modern Studio Architektury zdecydował się na innowacyjny system rynnowy: BEZOKAPOWY system Galeco, który idealnie spinał całość koncepcji nowoczesnego budynku.

Budynek pełniący podwójną funkcję, został niejako podzielony na dwie części. Pomimo niewielkich wymiarów dachu, rozcięcie bryły w jej środkowej części wymusiło wykonanie aż czterech rur spustowych. System BEZOKAPOWY Galeco to jedyne rozwiązanie, które pozwoliło nam zachować  spójność i prostotę formalną bryły – mówi architekt Maciej Rempalski.

Teoria czystej formy

Podstawowe założenie estetyczne było takie, by budynek nawiązywał formalnie do otaczającej go zabudowy wiejskiej pochodzącej z czasów przedwojennych. Stąd maksymalnie uproszczona forma, dwuspadowy dach bez okapu, nieotynkowana elewacja z cegły rozbiórkowej. „Nowoczesne stodoły”, po które coraz chętniej sięga współczesna architektura, nawiązują formą do przedwojennych budynków gospodarczych, stanowiąc pomost między tradycją i nowoczesnością. Takie budynki wymagają jednak określonych rozwiązań funkcjonalnych. Dwuspadowy bezokapowy dach efektownie wieńczy całość, jego odwodnienie jest jednak trudniejsze niż w przypadku standardowych konstrukcji z okapem.

Dążenie do oszczędności estetycznej zakłada wyeliminowanie wszelkich elementów wystających poza zwartą formę bryły. Opatentowany przez Galeco system BEZOKAPOWY pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku. Montaż rynien i rur spustowych w warstwie ocieplenia jest możliwy dzięki stuprocentowej szczelności systemu.

Więcej informacji nt. systemu Galeco BEZOKAPOWY na stronie: www.galeco.pl

Previous post

Ciepło bez smogu – jaki kocioł wybrać?

Next post

Włóknocement wraca do łask

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *