Dachy

Solarne dachówki Elona Muska

Kilka dni temu w Solar City – miasteczku zbudowanym na potrzeby nowego przedsięwzięcia firmy Tesla, Elon Musk zaprezentował jak wyglądać będzie przyszłość instalacji solarnych. Dach słoneczny w wykonaniu Tesla to jednak nie tylko panele nowej generacji, ale cały system pozwalający na kompleksowe zarządzanie systemem elektrycznym domu.

Tylko 60 minut wystarczy, aby Słońce wysłało więcej energii, niż ludzie zużywają w ciągu całego roku. To ogromny potencjał, który można wykorzystać nie tylko po to, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd, ale także żyć bardziej ekologicznie. A o tym jak to robić, podpowiada Elon Musk – wizjoner i miliarder, który równie poważnie podchodzi do kwestii wysłania człowieka na Marsa jak i tworzenia nowoczesnych „zielonych” rozwiązań dla domu.

Podczas pierwszego pokazu projektu Solar Roof, zaprezentowana nie tylko instalację dachową stworzoną z ogniw fotowoltaicznych – jednymi słowy słoneczne dachówki, ale także wszystkie te elementy, z których składać będzie się system pozyskiwania i zarządzania energią słoneczną. Główną rolę pełni nowy akumulator firmy Tesla – Powerwall 2, dzięki którym będzie można magazynować energię i wykorzystywać ją także po zmierzchu. Musk obiecywał przy tym, iż znacząco obniży cenę samych dachówek, ale także koszty montażu.

Co ciekawe – i z punktu widzenia wielu inwestorów szczególnie przekonujące – dachówki Tesli będą nie tylko efektywne ale i efektowne. Z wyglądu do złudzenia niemal przypominają tradycyjne dachówki. Wydaje się więc, iż brak masywnej i szpecącej dom instalacji fotowoltaicznej może do przestawienia się na „zieloną” energię przekonać wielu sceptyków.

Nie mniejsze wrażenie robi także akumulator Powerwall 2. Jak zapowiedziano, będzie on w stanie przechować 14 kWh energii, a jego moc szczytowa wyniesie nawet 7kW. Powerwall może być wykorzystywany zarówno jako dodatkowe źródło energii, jak i zapasowy akumulator gromadzący energię pozyskiwaną z solarnego dachu. Szacuje się, iż będzie on w stanie z sukcesem służyć nawet 10 lat, a jego cena nie powinna wynieść więcej niż ok. 5 tys. dolarów.

Solarne dachy mają być instalowane już w przyszłym roku. Pozostaje tylko czekać, kiedy rozwiązanie to trafi na szersze wody i dostępne będzie nie tylko w USA, ale także w Europie.

Previous post

Jesienne porządki

Next post

Branża budowlana w kryzysie - tylko czemu?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *