Wokół domu

Usterka rynny – co naprawimy sami?

Jeśli rynny nie są wykonane profesjonalnie to możemy narazić się na dodatkowe koszty zatrudnienia dekarza lub po prostu za naprawę wziąć się sami. Jednak, które naprawy lepiej zlecić komuś, a co można wykonać samodzielne? Odpowiedź w tekście poniżej.

Jeśli chodzi o wyczyszczenie rynien i osadników, to śmiało możemy wykonać to samodzielnie. Samodzielnie również załatwimy sprawę z zarysowaniami oraz małymi odpryskami. Wówczas używamy specjalnej farby, która ma do tego właściwości ochronne.

Elementy łączące i mocujące nie sprawią nam dużego problemu np. zaślepki rynien mogły być przez dekarza nieprawidłowo zapięte. Zazwyczaj należy je zapiąć jeszcze raz, tyle, że tym razem dokładniej, można użyć również specjalnego kleju, który będzie z przeznaczenia adekwatny do materiału, z którego wykonana jest rynna. Klamry zaciskowe między złączeniami, również wynikają z powodu niestaranności wykonawców. Zdarza się, iż taka klamra zostanie zaciśnięta krzywo. Awarię można naprawić, montując wszystko tak jak trzeba. Jeśli jest problem z jednym złączem, to lepiej sprawdzić pozostałe, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, iż inne złącza również są źle założone.

Jeśli chodzi o nieszczelności na łączeniach rynien, to opcję są dwie. Jeśli nieszczelności tę są duże, to należy użyć w tym wypadku środka dekarskiego, który dziury tę pokryję. Jeśli rynna nie jest w stanie złym, to można powymieniać same elementy łączące.

Gdy rura jest wysunięta poza sztucer, to w prosty sposób, możemy ją z powrotem wsadzić. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej podczas obfitych opadów. Należy sprawdzić również stan obejm rynien i w razie czego je wymienić.

Rynna może odpaść z powodu małej ilości zamontowanych haków trzymających. Jeśli haki są mocowane do deski czołowej okapu, to nie ma tutaj problemu z naprawą. Wystarczy wbić dodatkowe haki. Jeśli haki mocowane są do krokwi, to wówczas pojawia się problem. Wtedy trzeba wymontować część konstrukcji dachu, dlatego lepiej wezwać dekarza.

Jeśli zostawimy wbite haki i obejmy, to sami możemy zamontować nową rynnę, zamiast starej zniszczonej. Jeśli rynna jest metalowa to powinniśmy wymienić, wszystkie zardzewiałe elementy. Więcej o czyszczeniu i konserwacji rynien dowiecie się tutaj.

Previous post

Dom energooszczędny - warto?

Next post

Czy zbiorniki na deszczówkę to dobry pomysł?

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *