Wokół domu

Wiosenne przycinanie drzew

Luty to jednocześnie jeden z najzimniejszych miesięcy w roku, ale również czas, kiedy zima kalendarzowa zmierza ku końcowi. Końcówka lutego to coraz częstsze odwilże i dłuższe dni, które sprawiają, że większość roślin rozpoczyna wegetację i przygotowuje się do nadejścia wiosny.

Jest to dobry czas na przygotowanie się do wiosennych prac ogrodowych. Niestabilna pogoda w lutym sprawia, że okresy ociepleń przeplatają się z chłodem i mrozem. Drzewa tracą odporność na niską temperaturę. Dla wielu z nich jest to najtrudniejszy okres, dlatego należy zadbać o ich ochronę. Do podstaw należy kontrola okryć zimowych, które w czasie cieplejszych dni należy odsłaniać, gdyż brak tych zabiegów może doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów, Woda tworząca kałuże na zamarzniętej  ziemi wokół pni  stanowi kolejne zagrożenie dlatego zmarzlinę należy przebijać.

Kolejnym zagrożeniem jest nadmierne nagrzewanie pni drzew, dlatego należy malować je na biało lub osłaniać białym tworzywem.

Przy pierwszych ogrodowych pracach należy zwrócić uwagę na drzewa owocowe, które powinny być odpowiednio przycinane. Ma to na celu regulowanie ich kształtu, odmłodzenie i prześwietlenie korony drzew. Takie zabiegi zapewniają regularne owocowanie i pozytywnie wpływają na kondycję drzewa. Najlepszym terminem na przycinanie drzew jest przedział od lutego do kwietnia w zależności od gatunku drzewa. Drugim terminem jest lato.  Planując przycinanie drzew należy wziąć pod uwagę prognozę pogody, temperatura w kolejnych dniach nie powinna spadać zbytnio poniżej zera. Cięcia powinny być ostre i sprawne, w przeciwnym razie na gałęziach mogą powstawać rany, które przez kilka kolejnych sezonów trzeba będzie smarować środkiem przeciwgrzybiczym.

Przycinanie drzew powinno się odbywać w czasie suchych i pogodnych dni, gdyż obecność wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów. Ponadto obcinane drzewa można poddać opryskowi, dotyczy to zwłaszcza brzoskwiń i wiśni. Dokonując cięć prześwietleniowych  jabłoni, grusz i brzoskwiń należy pamiętać, że warunkiem rozwoju dorodnych owoców są liście, które gromadzą składniki pokarmowe.

 

Więcej informacji na portalu murator.pl

Previous post

Perspektywy 2019 branży budowlanej

Next post

Galeco.Global – co to takiego?

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *