Dachy

Włóknocement wraca do łask

Włóknocement nie ma dobrych skojarzeń. W przeszłości nie cieszył się dobra opinia z uwagi na dodatki szkodliwych  substancji np. azbestu. Obecnie jednak włóknocement powraca do łask ze względu na inną technologię wytwarzania oraz walory estetyczne.

Włóknocement produkowany jest obecnie z wykorzystaniem bezpiecznych dla zdrowia i środowiska surowców. Składają się na to cement, włókna celulozowe, wypełniania  dodatki. Z tych składników produkuje się bardzo trwałe i wytrzymałe płytki, deski i płyty faliste, które jednocześnie są bardzo cienkie i lekki. Połączenie włókien cementu i celulozy, powoduje że surowiec jest niepalny  i jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Do produkcji włóknocementu można wykorzystać różne pigmenty, co daje nieograniczone możliwości stylizacji i kolorystyki. Ponadto włóknocement nie koroduje, nie butwieje, ani nie gnije, jest również odporny na grzyby, i nie zagraża środowisku, gdyż można go poddać procesowi recyclingu.

Można wiec powiedzieć, że włóknocement jest idealnym materiałem budowanym, który jednocześnie będzie bezpieczny, odporny, a przede wszystkim będzie spełniał potrzeby estetyczne wymagających inwestorów.

Włóknocement kojarzony jest zazwyczaj z pokryciami dachowymi, natomiast możliwość plastycznego kształtowania surowca, dodania pigmentów  sprawia, że włóknocement idealny jest również na elewację. Produkty z włóknocementu dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej; od jasnych do ciemnych kolorów poprzez kolory tęczy. Dodatkowo powłoka produktu może być gładka, matowa, z połyskiem bądź z fakturą.

Nie bez znaczenia jest również możliwość dostosowania formatów. Włóknocement dostępny jest zarówno w postaci płytek, desek, arkuszy, po wielkogabarytowe płyty.

Najpopularniejszymi produktami z włóknocementu są płyty i płytki, które wykorzystuje się głownie do wykończenia dachu. Dostępność cięcia na małe kwadraty czy prostokąty daje wykonawcy możliwość dowolnego architektonicznego kształtowania płaszczyzn i tworzenia wzorów.

Płyty faliste są mniej znane. Stosuje się je głównie do pokryć dachowych. Przetłoczenie i kolorystyka sprawiają wrażenie, ze dach po ułożeniu nawiązuje kształtem do tradycyjnej dachówki esówki. Płyty dostępne są w trzech profilach. Mają od 50 do 250 cm długości oraz od 90 do 135 cm szerokości.

Na elewacji najczęściej stosuje się płyty imitujące deski. Podczas montażu na elewacji należy zawracać szczególną uwagę na wentylację, szczeliny dylatacyjne.

Previous post

Rynny, których nie widać

Next post

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu rynien?

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *