Instalacje

Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu

Jakość powietrza, które wdychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dotyczy to zarówno powietrza na zewnątrz, ale także powietrza wewnątrz budynków. O tym drugim bardzo często się zapomina i nie przywiązuje wagi. Natomiast bagatelizowanie sprawnej wentylacji i wietrzenia pomieszczeń w dłuższej perspektywie może mieć fatalny skutek.

Podstawowym zadaniem wentylacji jest zapewnienie odpowiedniego środowiska wewnętrznego w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną itd. Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien a także w takich w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza.

W powietrzu wewnętrznym  gromadzą się różne zanieczyszczenia np. kurz, roztocza, zarodniki i pleśni. Ponadto mogą znajdować się tam szkodliwe związki chemiczne uwalniające się z niektórych mebli, wykładzin czy farb. Dlatego też wentylacja powinna odprowadzać z pomieszczenia powietrze zużyte i doprowadzać na jego miejsce  świeże lub oczyszczone. Brak wymiany powietrza zwiększa również jego wilgotność, a to z kolei sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Ich zarodniki powodują problem z oddychaniem, senność, bóle głowy oraz zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Istnieją specjalne normy określające ile powietrza należy usuwać z konkretnych pomieszczeń. Przyjmuje się, ze dla jednej osoby przebywającej w pomieszczeniu w ciągu godziny należy doprowadzić  przynajmniej 20 m3 powietrza.  Ponadto wentylacja powinna zapewnić bezpieczne użytkowanie palenisk na paliwa stałe, kominków i urządzeń gazowych.

W większości polskich domów stosuje się wentylację grawitacyjną, która funkcjonuje dzięki różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku. Lżejsze, ciepłe powietrze jest wypierane przez chłodniejsze napływające do środka. Dostaje się ono do budynku przez drzwi, okna, nawiewniki, a następnie dociera do pomieszczeń, w których znajdują się kratki wyciągowe.

Alternatywą jest wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza wymusza wentylator – jego cyrkulacja nie jest zatem zależna od warunków atmosferycznych. Taki rodzaj wentylacji zapewnia stałą wymianę powietrza, natomiast trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Previous post

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu rynien?

Next post

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

The Author

Horalka

Horalka

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *