Dachy

Zalety blachodachówki modułowej

Z pozoru wszystkie blaszane pokrycia dachowe wyglądają dość podobnie, ale okazuje się, że konstrukcyjnie może różnić je wiele. W klasycznym rozwiązaniu wykonuje się je z dużych arkuszy metalu. Materiałem alternatywnym i zdecydowanie najwygodniejszym jest tzw. płaska blachodachówka modułowa. Idealnie sprawdza się m.in. na dachach o skomplikowanej budowie, ale jej zastosowanie jest znacznie szersze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zalety takiej dachówki i dlaczego warto w nią zainwestować – sprawdź już teraz!

Czym jest blachodachówka modułowa?

Na początek należy wyjaśnić, czym dokładnie są płaskie blachodachówki modułowe. Najłatwiej zrobić to poprzez porównanie ich do klasycznej, ciętej wersji. W tym drugim przypadku są to ogromne, blaszane arkusze, nierzadko mające długość przekraczającą 6 metrów. Niewątpliwie dachówki tego typu stanowią dziś jedno z najtańszych dostępnych pokryć dachowych. Świetnie sprawdzają się na dachach skośnych o nieskomplikowanej konstrukcji.

Jednak tak naprawdę zalety tego materiału w zasadzie kończą się na przystępnej cenie. Ma on bowiem sporo wad, z których najważniejsze to:

  • utrudniony transport,

  • kłopotliwe wciąganie na dach, podczas którego zawsze jest ryzyko wygięcia czy uszkodzenia paneli,

  • konieczność docinania przy każdym elemencie komplikującym konstrukcję dachową, np. różne załamania, kominy czy okna.

W przypadku płaskich blachodachówek modułowych powyższe wady zostały wyeliminowane. To niewielkie, niskie i bardzo lekkie panele. Ich montaż jest wyjątkowo prosty i można go przeprowadzić bez użycia specjalistycznych narzędzi. Doskonałym tego przykładem jest blachodachówka modułowa Galeco IZI. Producent zastosował w nich tzw. przetłoczenie typu „Z”. Dzięki niemu poszczególne elementy łączy się ze sobą „na zamek”, bez konieczności ich zszywania czy skręcania.

Najważniejsze zalety blachodachówek modułowych

W porównaniu do klasycznej blachodachówki jej modułowy odpowiednik jest nieco droższy. Jednak dachówka ta, szczególnie płaska, ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że warto w nią zainwestować. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • ograniczenie ilości odpadów podczas montażu pokrycia dachowego,

  • ponadprzeciętną trwałość i niewielkie obciążenie dachu,

  • estetyczny wygląd.

Mniej odpadów z dachówki modułowej

Niewielkie rozmiary, jakimi charakteryzuje się płaska dachówka modułowa, to zaleta bardzo doceniana przez dekarzy. Dzięki temu łatwiej jest obliczyć ilość potrzebnego materiału. Do tego małe panele wygodnie układa się na dachach o skomplikowanej konstrukcji. Przy odpowiednim zaplanowaniu montażu można do minimum ograniczyć konieczność cięcia blachodachówki. W efekcie zmniejsza to ilość odpadów i, co za tym idzie, niepotrzebnych strat finansowych.

Blachodachówki modułowe są trwałe i w minimalnym stopniu obciążają dach

Decydując się na montaż klasycznej dachówki ceramicznej, trzeba liczyć się z tym, że jest bardzo ciężka. Oznacza to konieczność wzmocnienia konstrukcji dachu, co generuje dodatkowe koszty. Pod tym kątem płaskie blachodachówki modułowe są wielokrotnie lżejsze – przeciętnie generują obciążenie od 4 do 7 kg/m2. Dzięki temu można je układać nawet na starszych, remontowanych budynkach ze „zmęczoną” więźbą dachową.

Pomimo niskiej wagi są niezwykle sztywne i bardzo solidne. Dobrze zabezpieczone antykorozyjnie dachówki z blachy potrafią przetrwać lata bez konieczności konserwacji.

Wyjątkowa estetyka dachówek modułowych

Na koniec warto wspomnieć o estetyce, bo dachówka modułowa wygląda dużo lepiej od blachodachówki ciętej. Wynika to przede wszystkim z niewidocznych łączeń poszczególnych arkuszy. Ich forma ułatwia także precyzyjne pokrywanie skomplikowanych konstrukcyjnie fragmentów dachów oraz wykańczanie krawędzi.

Blachodachówka modułowa to inwestycja na lata!

Jak widzisz, nowoczesne, płaskie blachodachówki modułowe mają mnóstwo zalet, które doskonale rekompensują nieco wyższą cenę. Są wyjątkowo piękne i przede wszystkim bardzo trwałe, przez co ich zakup jest inwestycją na lata. Będzie tak pod warunkiem, że postawisz na dachówki od dobrych producentów, takich jak Galeco. Zyskasz pewność, że są doskonale zabezpieczone antykorozyjnie i wykonanie z najlepszych materiałów!

Previous post

Jakie rynny do domu w stylu skandynawskim?

Next post

This is the most recent story.

The Author

Buildpress

Buildpress