Budowa domu

Kilka zasad na temat planowania pomieszczeń

Projektując lub wybierając dom swoich marzeń, jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką należy zwrócić uwagę jest układ pomieszczeń. Zależy on od wielu czynników, a te najważniejsze to oczywiście liczba domowników, a także układ domu w stosunku do stron świata – a co za tym idzie, jego oświetlenie.

Wśród wielu wyznaczników komfortowego domu, funkcjonalny układ pomieszczeń to z całą pewnością jeden najważniejszy. Powinien on brać pod uwagę wiele różnych zmiennych, nie tylko związanych z indywidualnymi preferencjami domowników, ale też optymalne nasłonecznienie wnętrza, podział na funkcjonalne strefy oraz skuteczną i wygodną komunikację.

O czym należy pamiętać planując więc funkcjonalny dom?

Źródło: Pixabay.com

Ustalenie pomieszczeń dziennych, czyli przede wszystkim salonu oraz jadalni od strony południowo-zachodniej to zawsze nadrzędna zasada planowania domu. Wybór ten pozwala optymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne, które nie tylko zmniejszy ilość energii spożytkowanej na oświetlenie, ale także dobrze nagrzeje pomieszczenia zimą. Analogicznie, po stronie północnej i północno-zachodniej warto lokalizować pomieszczenia techniczne, garderobę, spiżarnie oraz łazienki. Warto przy tym pamiętać o kuchni, która powinna być umiejscowiona raczej w „strefie przejściowej”, aby nie doprowadzić do przegrzania pomieszczenia w trakcie gotowania.

Takie rozmieszczenie pomieszczeń daje szansę oszczędzić od kilkunastu do nawet 20 proc. energii niezbędnej do ogrzewania domu w zimnych miesiącach.

Strefa dzienna – strefa nocna

Nie mniej istotny jest podział domu na odpowiednie strefy – przede wszystkim na dzienną oraz nocną. Implikuje to takie rozplanowanie, w którym pokoje, w których domownicy spędzać będą czas w trakcie dnia, mogą stanowić przestrzeń otwartą, przenikającą się, w zależności od potrzeb i preferencji mieszkańców domu. Z kolei pokoje nocne – sypialnie, pokoje dzieci, a także pomieszczenia, które powinny być odizolowane, jak choćby schowki, pralnia czy spiżarnia, powinny być umiejscowione w innej części domu, zapewniającej domownikom intymność i komfort.

Bardzo ważnym aspektem dobrego rozplanowania pomieszczeń jest także stworzenie wygodnych szlaków komunikacyjnych, które pozwolą na swobodne poruszanie się między pomieszczeniami, nie naruszając przy tym komfortu osobom znajdującym się wewnątrz. Co więcej, korytarze powinny zajmować jak najmniej powierzchni użytkowej. Warto przy tym zadbać o instalację wiatrołapa, w którego wnętrzu skryta będzie szafa na ubrania, a także ulokowanie przestrzeni gospodarczych pomiędzy przejściem do garażu, a wejściem do domu. To pozwoli uniknąć zapachu spalin, unoszących się we wnętrzu domu.

Previous post

Nowości w domu i zagrodzie - 4 Design Days

Next post

Keramzyt - materiał przyjazny inwestorom

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *