Dachy

Zawód dekarza. Droga na szczyt

Dekarzy brakuje już od lat – większość fachowców wyjechała na Zachód, w poszukiwaniu lepiej płatnych posad niż dostępne w Polsce. Robotników, którzy profesjonalnie zakładaliby oraz naprawiali dachy są dziś więc w cenie, dlatego też dobrym pomysłem jest zapoznanie się ze specyfiką pracy w tym zawodzie. A może właśnie to odpowiednia kariera dla ciebie?

To, co należy wiedzieć zaczynając choćby myśleć o zawodzie dekarza, to przebieg kariery w tej profesji. Bo będąc dekarzem wcale nie jesteś skazany na to, aby do końca życia kłaść dachówkę. W ekipie dekarskiej przechodzić można szczeble od robotnika po eksperta, który kieruje całością prac. Kto więc jest kim w zespole speców od dachów?

  1. Robotnik.

Robotnikiem jest pracownik manualny, którego zadaniem jest tworzenie poszczególnych elementów dachu. Kładzie on więc dachówki, montuje rynny i okna oraz konstruuje kominy. Zajmuje się też izolacją termiczną i hydroizolacją, a w prostych pracach wspiera go często uczeń. To najczęściej osoba, która dopiero uczy się zawodu.

  1. Majster

Zadaniem dekarza-majstra to przede wszystkim pełnienie realnego nadzoru nad pracami budowlanymi. Będąc na placu budowy, faktycznie zajmuje się on realizacją prac i czuwa nad nimi w imieniu swojego szefa. W odróżnieniu od eksperta, nie musi on posiadać zaawansowanej wiedzy technicznej, nie zmienia to jednak faktu, iż majstrem bywają tylko doświadczeni i dobrze wykwalifikowani dekarze. Rozumieją oni założenia projektu oraz są w stanie zaplanować dach i policzyć jaka ilość materiałów niezbędna będzie przy realizacji planu. Majster jest też często specjalistą od najtrudniejszych elementów konstrukcji i obróbki takich elementów jak okna, kosze czy wole oko.

  1. Ekspert

To szef całej dekarskiej ekipy. Dekarz-ekspert, określany nierzadko także menadżerem zajmuje się zarządzeniem całością prac zespołu. To on decyduje o tym, komu powierzyć dane obowiązki, to on ma za zadanie sprawić, iż wszystkie elementy dachu powstają w odpowiedniej kolejności. Bierze on także odpowiedzialność za jakość wykonywanej pracy. Nadzoruje konstrukcję i wykończenie dachu, dlatego też poza kompetencjami menadżerskimi, posiadać musi także specjalistyczną wiedzę inżynieryjną – w tym znać powinien wszelakie specyfikacje techniczne projektu dachu. Dlatego też w pracy na tym szczeblu niezbędna jest znajomość podstaw projektowania architektonicznego, po to, by wizję architekta być w stanie prawidłowo zrealizować. Poza wiedza techniczną, dobrze znać musi także prawo budowlane.

Previous post

Zimowa ochrona dachu

Next post

Dachy płaskie? Powrót na dobre

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *