Dachy

Zimowa ochrona dachu

Zima od jakiegoś czasu co chwilę przypomina nam o tym, że grudzień jest już w pełni. Opady śniegu oraz coraz niższa temperatura powinny od razu zapalić nam ostrzegawczy dzwonek w głowie. Czy jesteśmy przygotowani na trudne warunki atmosferyczne? Zimą zadbać należy bowiem o wiele rzeczy. A w tym dach, który tej pory roku szczególnie nie lubi!

Choć to już nie jest moment na tego typu prace, dach do zimy najlepiej przystosować wcześniej. Jednym z najlepszych zabezpieczeń są tzw. śniegołapy, czyli elastyczne elementy wykonane najczęściej z blachy, mające za zadanie ochronić połać dachu przed zsuwającym się śniegiem. Decydując się na taką inwestycję, pamiętać należy, iż ich działanie zależne jest przede wszystkim od odpowiedniego montażu. Powinny być one odpowiednio rozmieszczone względem siebie, najlepszy efekt zaś osiąga się tworząc dwa rzędy. Pierwszy powinien być umieszczony ok. 50 cm nad rynną, kolejny ok 40 cm wyżej. W przypadku gdy połać dachowa jest jednak dłuższa niż na 5 m. może się okazać, iż niezbędne będzie dodanie jeszcze jednego rzędu śniegołapów.

Jeśli jednak nie posiadamy śniegołapów, zimą czeka nas uciążliwy obowiązek regularnego odśnieżania dachu. Jest on nie tylko wymogiem prawnym, nakładanym na właścicieli domów przez przepisy prawa budowlanego, ale też koniecznością związaną z dbaniem o bezpieczeństwo domu. Nawet kilkanaście centymetrów śniegu może bowiem poważnie zagrozić konstrukcji dachu – długo zalegający śnieg pochłania coraz więcej wody i z każdym dniem staje się coraz cięższy. Jego usuwania nie można więc zaniedbywać, zwłaszcza, iż samoistnie zsuwające się hałdy śniegu mogą przy okazji uszkodzić orynnowanie. W najgorszej sytuacji, mogą one także spaść na osoby czy zwierzęta stojące w pobliżu i poważnie zaszkodzić ich zdrowiu, czy nawet życiu.

Zimą zadbać musimy także o rynny, które w tej porze roku narażone są na skrajne warunki. Jeśli chcemy mieć pewność, iż zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby je zabezpieczyć, najlepszym wyjściem będzie montaż specjalnych kabli grzejnych, które rozpuszczają zalegający śnieg i lód, chroniąc je tym samym przed pęknięciem.

Previous post

Miasta XXI wieku

Next post

Zawód dekarza. Droga na szczyt

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *