Trendy budowlane

Zmiany przez zmiany

Cztery pory roku powoli zaczynają być raczej legendą niż faktem. Kolorowa wiosna, zielone lato, złota jesień i biała zima zamieniły się w krótkie, nierzadko pozbawione śniegu zimy, szybką i intensywną wiosnę, długie lato ze zmienną pogodę i deszczową jesień. Zmiany klimatyczne spowodowały wzrost średniej temperatury, zwiększyły ilość opadów i powodują, że coraz częściej musimy zmierzyć się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. A to oznacza konieczność modyfikacji w budownictwie.

Łagodniejsza pogoda zimą i bardziej zróżnicowane, z tendencją do dynamicznych zmian miesiące letnie zmuszają do pewnych zmian w procesie budowy domu, który zapewni bezpieczeństwo i komfort rodzinie. Chodzi przede wszystkim o wybór takich materiałów, które sprawią iż dom będzie przede wszystkim odporny i wytrzymały.

Zmiany klimatyczne mają wpływ na to, jak dziś budujemy. Po pierwsze bowiem, postępowanie ocieplenie oznacza zmniejszenie się koszów ogrzewania. A to pozwala na wybór materiałów termoizolacyjnych z niższej półki cenowej. W wielu regionach nie trzeba więc wykorzystywać grubej warstwy styropianu oraz wełny mineralnej. Dom niebawem będzie stanowić nie tyle ochrony przed zimnem, a azylem przed wysokimi temperaturami. To z kolei wymusza budowę przy użyciu takich materiałów, które będą odporne na działanie promienie UV, a także nie podniosą temperatury w domu. Dlatego też, przewiduje się, iż w przyszłości inwestorzy stawiać będą na jasne barwy, które odbijać będą światło słoneczne.

Jednym z najbardziej newralgicznych elementów domu stanie się dach i jego elementy. Częste burze i intensywne deszcze, którym towarzyszyć będzie silny wiatr, zmuszą do odpowiedzialnego wyboru materiałów pokryciowych oraz orynnowania. Niezbędne będzie więc przede wszystkim wybór cięższych dachówek – przede wszystkim więc ceramicznych – które wytrzymają napór wiatry. Istotne będzie także wybór systemu oprowadzania wody deszczowej efektownie radzący sobie z intensywnymi opadami. Odpowiednie będą więc rynny o głębszym profilu. Dobrym pomysłem będzie także stawianie na ciekawe, innowacyjne rozwiązania – takie jak choćby rynny z krawędzią wywiniętą do wewnątrz, która zmniejszy szanse na przelewanie się wody i zalewanie elewacji. Tego typu rynny dostępne są w ofercie polskiej firmy Galeco.

Zmiany klimatu to także zmiany w budownictwie. Warto je uświadomić sobie już teraz, aby za kilka lat nie żałować błędnych wyborów!

Previous post

Nowy rok, nowe przepisy

Next post

Dobry sposób na czyste powietrze!

The Author

spotlab

spotlab

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *